eTwinning

Paskelbta: 2023 4 gruodžio

 

GERIAUSIAS LIETUVOS eTwinning PROJEKTAS 2023
2023-11-15

Reginos Savickienės vykdytas „eTwinning“ projektas „First Step to Mathematics“ laimėjo konkurse „Geriausias Lietuvos „eTwinning“ projektas 2023“ (3-6 metų mokinių kategorijoje).

MINČIŲ ŽEMĖLAPIS, KNYGOS
2023-05-23

Knygos yra langas į pasaulį vaikų emocinei, dvasinei, pažintinei ir socialinei raidai. Knygos turi būti vaiko gyvenimo dalis nuo pat kūdikystės. Kūdikiui nuo pat gimimo siūlomų dirgiklių įvairovė ir gausumas vaidina labai svarbų vaidmenį protiniam jo vystymuisi ir naujų patirčių bei įgūdžių įgijimui. Vaikai, kurie anksti supažindinami su knygomis, greičiau nei jų bendraamžiai lavina kalbos įgūdžius ir žodyną. Knygelė lavina vaiko vaizduotę, kūrybiškumą,  problemų sprendimo įgūdžius. Šiuo projektu siekėme, kad vaikai per pasakas įgytų gebėjimą suprasti kitų žmonių gyvenimus, jų elgesį ir jausmus.
Kartu su projekto partneriu iš Turkijos sukūrėme projektą „Minčių žemėlapis, knygos“. Projektą įgyvendino vaikai ir mokytojai iš Italijos, Rumunijos ir Lietuvos.  
Projekto metu „Nykštukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikai gamino savo knygų krepšelius. Nešini jais keliavo į Meškuičių miestelio biblioteką, kur susipažino su bibliotekininko darbu ir parsinešė knygelių skaitymui namuose kartu su tėveliais. Vaikai namuose bibliotekos knygeles saugojo: atsargiai vartė, padėjo į lentyną, ėmė tik švariomis rankomis ir t.t. Po savaitės vaikai  atnešė knygeles ir papasakojo grupės draugams ką perskaitė, ką sužinojo.
Pasiūliau projekto partneriams susipažinti su lietuvių tautosaka ir pažiūrėti  filmuką „Saulė ir mėnulis“.  Žaisdami IKT web 2.0. learningapps  žaidimą  ugdytiniai sugrupavo pasakos seką.
Projekto dalyviams buvo pasiūlyta  pažiūrėti savo šalies tradicines pasakas ir ant kraftpopieriaus nupiešti pasakos seką. Mūsų darželinukai žiūrėjo „Velykų pasaką“ ir samprotavo, kodėl per Velykas reikia dažyti kiaušinius, įvardino, kaip karalius jautėsi, kai jo karalystė pateko į nelaimę. Per pasaką vaikai praplėtė žinias apie Velykų šventės atsiradimą.
Baigiantis projektui, jo dalyviai kūrė istorijas apie biblioteką. Kartu su ikimokyklinukais sukūrėme dvi  istorijas. Pirmosios istorijos veikėjai atėjo į biblioteką ir čia  netinkamai elgėsi: triukšmavo, mėtė knygas, lakstė. Vaikai nutarė, kad bibliotekininkė gali jiems patarti, kaip elgtis bibliotekoje. Ta linkme ir plėtojome istoriją toliau. Kita iliustracija buvo apie vaikus, kurie domėjosi seniausiomis knygomis. Jie nuskubėjo į biblioteką, kur bibliotekininkė jiems parodė ir papasakojo apie seniausias knygas.
Projektas vaikams suteikė galimybę plačiau susipažinti su knygomis, tobulinti kalbinius įgūdžius, mokytis klausytis ir išgirsti draugus, išreikšti savo jausmus, iniciatyvas ir kūrybiškumą.



Iki
mokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė

MAŽOS RANKYTĖS MOKOSI STEM
2023-05-22 

Kartu su mokytoja iš Turkijos sukūrėme projektą „Mažos rankytės mokosi STEM“ (angl. „Little hands learn STEM“ ) ir subūrėme  aktyvių  mokytojų komandą iš Lietuvos, Turkijos ir Rumunijos. Projekto tikslas – mokyti 3–6 metų vaikus kūrybiškai spręsti realias problemas taikant tarpdisciplininį STEM ugdymo metodą.
Projektas sėkmingai integruotas į „Nykštukų“, „Pelėdžiukų“ grupių ugdymo procesą. Šių grupių vaikai  atliko eksperimentus: ,,Pražydo gėlytė“, „Žirnio daiginimas servetėlėje“, „Plaukia-skęsta“. Eksperimentų metu vaikai sužinojo, kad: popierinės gėlytės plaukia, o sušlapus išsiskleidžia ir susilieja žiedlapių spalvos; dygstančios žirnių sėklos išleidžia šaknis ir daigelius; mediniai daiktai plaukia, o metaliniai – skęsta.
Projekto dalyviai žiūrėjo animacinį filmuką „Trys paršiukai“ ir iš pasirinktų medžiagų statė namelius. Vėliau bandė juos nupūsti. Vieni nameliai tvirtai stovėjo, o kiti – nugriuvo. Vaikai aiškinosi, kodėl taip atsitiko, tvirtino namelių konstrukcijas.Vaikai ir mokytojai iš Lietuvos, Turkijos, Rumunijos dalyvavo virtualiame susitikime: susipažinome, aptarėme, kokias veiklas atliksime. Mums reikėjo sukurti raketą, kuri baliono pagalba galėtų skristi.
Per projektinę veiklą mokėmės skirti ir pavadinti erdvines geometrines formas. Vyresnieji vaikai iš iešmelių statė įvairius namelius ir įvardino jų formas, o mažesnieji lipdė rutulį ir konstravo gėlytę.
Projekto pabaigoje visų šalių vaikai „ChaterKid“ programėle kūrė įvairias istorijas, įsivertino projektinių veiklų sėkmes ir nesėkmes, rinko įdomiausius eksperimentus. Per projektines veiklas ugdytiniai įgyji pasitikėjimo savimi, išmoko drąsiai eksperimentuoti, spręsti problemas, ieškoti informacijos, tyrinėti, veiklos rezultatus pristatyti grupės draugams.



Ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Savickienė

MOKAUSI BANDYDAMAS
2023-05-17

Su „Pelėdžiukų“ ir „Nykštukų“ grupių vaikais vykdžiau   tarptautinį  eTwinning projektą „Mokausi bandydamas“ (ang. I learn by trying) ir kviečiau juos kelti pirmąsias mokslines hipotezes bei atlikti įvairius bandymus. Projekte dalyvavo Lietuvos, Turkijos, Italijos mokytojai ir vaikai.
Kartu su mokytoja Gülkader Sak (Turkija) suplanavome projektines veiklas. Kiekvieną mėnesį projekto dalyviai atliko po kelis bandymus, eksperimentus ir analizavo sėkmes bei nesėkmes.
Vasario mėnesio eksperimantai vaikams buvo įdomūs ir netikėti. Darželinukai svarstė, kodėl pingvinai nesušąla Antarktidoje. Kalbėdamiesi apie pingvinus, jie sužinojo, kad pingvinai turi iki 3 cm storio riebalinį sluoksnį po oda ir tankų bei purų plunksnų sluoksnį, kurie padeda nesušalti. Pingvinai taip pat turi specialią liauką, kurios pagalba plunksnos padengiamos apsauginiu vaškiniu sluoksniu. Vaškas atstumia vandenį ir padeda plunksnas išlaikyti sausas. Šias žinias jie patikrino eksmeprimento metu – lašino vašką (šiuo atveju vaškas yra riebalas) ant nupiešto pingvino pilvuko, o po to lašino vandenį. Vaikai padarė išvadą – vanduo nubėga nuo vaškinio sluoksnio, plunksnos nesušlampa ir pingvinai nesušala.

Kaip atlikti chemines reakcijas darželyje? Pasirinkome spalvinę reakciją. Šiam eksperimentui mes naudojome citrinos rūgštį arba actą, sodą. Po eksperimento vaikai padarė išvadą – susimaišius dviems medžiagoms, jos burbuliavo, įvyko reakcija.

Paskutinis vasario mėnesio eksperimentas vyko net 2 etapais. Pirmiausiai vaikai pastebėjo, kad kiaušinis skęsta vandenyje. Po to aiškinomės kodėl. Vaikai sužinojo, kad vandens tankis yra mažesnis už kiaušino tankį. Po to kiaušinį įdėjome į sūrų vandenį. Vaikai pastebėjo, kad kiaušinis plūduriuoja. Kodėl? Nes sūraus vandens tankis yrs lygus kiaušinio tankiui.
Kovo mėnesį paslaptingo eksperimento metu  projekto dalyviai su citrina rašė slaptą žinutę ir spėliojo, ką vieni kitiems parašė. Vaikai pastebėjo, kad citrinos sultys popieriaus lape išdžiuvo ir žinutės nebesimato. Kaip ją perskaityti?  Norint perskaityti slaptą lape užrašytą žinutę, reikia pašildyti popierių. Nuo šilumos bespalvės raidės išryškėja.

Kodėl plaudami indus naudojame indų ploviklį? Atsakymų į šį klausimą kartu su vaikais ieškojome balandžio mėnesio eksperimentų metu. Vaikai sužinojo, kad indų ploviklis susprogdina, suskaido riebalų daleles ir jos lengvai nusiplauna.
Ką daro mažos žuvytės, kad išvengtų didelių žuvų? Mūsų eksperimente ausų krapštukai vaizdavo ryklį, džiovintos mėtos – mažas žuvytes, indų ploviklis – ryklio išskiriamas seiles. Eksperimento metu pastebėjome, kad mažos žuvytės, pamačiusios ryklį,  plaukia tolyn nuo jo.

Po kiekvieno eksperimento kartu su vaikais įsivertinome nuveiktus darbus: kas pavyko, kas sunkiau sekėsi, kodėl. Nepavykusius, vaikams sunkiau suprantamus bandymus kartojome keletą kartų, lyginome gautus rezultatus.
Projekto metu sukūrėme bendrą virtualią knygą, kurioje atsispindi visos projektinės veiklos, rezultatai ir geroji mokytojų darbo patirtis. Kartu su partneriais sukūrėme ,,Linoit“ lentą, kurioje surašėme mintis apie eksperimentus.  
Projektinių veiklų metu vaikai patyrė atradimo džiaugsmą, plėtojo aplinkos pažinimo, tyrinėjimo, kūrybiškumo pasiekimų sričių gebėjimus.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Savickienė

PIRMAS ŽINGSNIS Į MATEMATIKĄ
2023-05-16 

Kartu su Nurten Ozel Şehit Ömer Halisdemir Anaokulu sukūrėme projektą „Pirmas žingsnis į matematiką“ (ang. First Step to Mathematics). Jo tikslas: lavinti vaikų matematinius gebėjimus. Sausio-gegužės mėnesiais projekte dalyvavo penkių šalių mokytojai: Turkijos, Graikijos, Ispanijos, Lenkijos ir Lietuvos. Pirmuosius žingsnius į matematikos šalį kartu su manimi žengė „Nykštukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikai.
Sausio mėnesį vyko pirmasis susitikimas su projekto partneriais ir pirmieji darbai: susipažinome, aptarėme planą, kūrėme logotipą ir kvietėme vaikų tėvus balsuoti už labiausiai patikusį.
Kiekvieną mėnesį su projekto partneriais kūrėme matematines užduotis vaikams ir jomis dalinomės tarpusavyje. Vaikai žaidė žaidimus: „Pamaitink žuvytę“, „Medis“, „Galaktikos gyventojai“, „Kirminas“, „Suskaičiuok planetas“, „Krokodilas“. Žaisdami jie skaičiavo, tyrinėjo, lipdė ir rašė skaitmenis, segė nurodytą skaičių segtukų, dėliojo žetonus, picos gabalėlius, varstė karoliukus, įvardino sąvokas: daugiau, mažiau, po lygiai. Daug džiugių emocijų vaikams sukėlė skaičių miesto statymas iš lego kaladėlių, skaitmenų dėliojimas iš gamtinės medžiagos. Vsų žaidimų metu tobulėjo ikimokyklinukų matematiniai gebėjimai ir lavėjo smulkioji motorika.
Projektinių veiklų metu vaikų dėmesį patraukė interaktyvūs žaidimai. Ikimokyklinukai ne tik linksmai leido laiką, bet ir skaičiavo, surado skaitmenis ir juos pavadino.
Baigiantis projektui kūrėme matematinių užduočių knygutes, kuriomis vaikai naudosis toliau lavindami matematinius gebėjimus.
„Nykštukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikai virtualiai susitiko su projekto partneriais iš Turkijos, Graikijos, Ispanijos ir Lenkijos. Jie bandė atspėti, ką bendraamžiai kitomis kalbomis sako, išmoko angliškai pasisveikinti ir suskaičiuoti iki 5.
Džiaugiuosi, kad vaikai noriai ir susidomėję atliko matematines užduotis, patobulino skaičiavimo ir matavimo srities gebėjimus.




Ikimokyklinio
ugdymo mokytoja R. Savickienė

eTwinning projektas „BANDYK, LINKSMINKIS, MOKYKIS“/ „TRY, FUN, LEARN“
2023-03-01

Priešmokyklinukus pakviečiau dalyvauti eTwining projekte „BANDYK, LINKSMINKIS, MOKYKIS“/ „TRY, FUN, LEARN“. Projekte dalyvauja tarptautiniai partneriai iš Turkijos, Rumunijos, Graikijos, Lietuvos. Projekto tikslai:
1. Ugdyti kiekvieno vaiko įgimtą smalsumą.
2. Skatinti kiekvieną vaiką tyrinėti pasaulį/aplinką, spręsti problemas ir priimti sprendimus.
3. Užtikrinti aktyvų dalyvavimą mokslinėje veikloje ir kelti vaikų iniciatyvumą.
4. Skatinti aktyviai dalyvaujant įgyti įvairios patirties.
5. Skatinti išbandyti įvairias su mokslu susijusias veiklas.
6. Skatinti vaikus apibendrinti įgytas žinias.

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Ilona Vrubliauskienė

eTwinning projektas „Liečiamoji gamtos knyga“ / „The tactile Book of Nature“
2022-10-04
Su „Pelėdžiukų“ ir „Nykštukų“ grupių ugdytiniais startuoju naujame eTwinning projekte „Liečiamoji gamtos knyga“, kurį sumanė bibliotekininkė Biljana Krajačić iš Kroatijos Lipiko pagrindinės mokyklos ir bibliotekininkė Melita Schmitz iš E. Kumičičiaus pradinės mokyklos. Projekte  dalyvauja tarptautiniai partneriai iš Lenkijos, Kroatijos, Graikijos, Rumunijos, Italijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Portugalijos. Šiuo projektu skatinsime vaikus leisti laiką gamtoje, stebėti juos supančią aplinką. Kiekvienas mėnuo skiriamas konkrečiai temai, bus tiriami ir stebimi  rudens vaisiai ir daržovės, augalai ir gyvūnai, dirvožemis ir klimato ypatumai. Projektą vykdysime nuo spalio mėnesio iki balandžio mėnesio. Kursime bendrą projekto knygą „Liečiamoji gamtos knyga“.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Savickienė

KOKYBĖS ŽENKLELIAIS APDOVANOTI PROJEKTAI
2022-07-18



ETWINNING PROJEKTAS „LET’S TRY THE PROFESSION! IŠMĖGINKIME PROFESIJĄ!“. TEMA „VAIKŲ TĖVŲ, ĮVAIRIŲ PROFESIJŲ ŽMONIŲ APSILANKYMAS ĮSTAIGOJE IR SUPAŽINDINIMAS SU SAVO PROFESIJA“
2022-04-08
Raitelio / žirgų trenerio profesiją priešmokyklinukams pristatė Šiaulių rajone Tautinių kaime įsikūrusio žirgyno „Tautinių žirgai“ raitelė Greta. Veiklos metu vaikai ne tik klausėsi pasakojimo apie šią profesiją, bet ir matavosi raitelio šalmą, batus, pirštines, liemenę. Jie sužinojo, kas yra pentinai, stekas, kaip apdovanojami žirgai ir raiteliai. Po to priešmokyklinukai poromis gamino žirgelius: piešė, kirpo, dažė, vėrė siūlus ir rišo karčius. Į pagalbą atskubėjo lopšelio-darželio darbininkas, kuris vaikų pagamintus žirgelius pritvirtino prie lazdelių. Arkliukai pabalnoti! Greičiau į lauką, į arkliukų lenktynes! Varžybų metu vaikai įtvirtino žinias apie raitelio profesiją, aktyviai judėjo, gerai praleido laiką lauke ir, žinoma,  padūko.   
Filmukas „Raitelio profesija“. Nuoroda: https://youtu.be/wqk_yhZEJAj
Naro gelbėtojo profesiją „Smalsučių“ grupės vaikams pristatė Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos I-osios komandos naras gelbėtojas Evaldas. Kad vaikai geriau suprastų ką veikia naras gelbėtojas, jis ne tik pasakojo, bet ir rodė nuotraukas. Priešmokyklinukų dėmesį traukė naro gelbėtojo atsinešti daiktai. Vaikai noriai matavosi plaukmenis, kostiumą, keistas tripirštes pirštines, akinius. Priešmokyklinukai narui gelbėtojui uždavė klausimų:  Kaip narai susikalba? Ar po vandeniu nešalta? Ar gerai matosi po vandeniu? Ar yra narų gelbėtojų mokykla? ir kt. Į visus klausimus buvo išsamiai atsakyta. Po veiklos vaikai nutarė nupiešti narą gelbėtoją. Jų piešiniuose atsispindėjo susitikimo metu įgytos žinios.
Knyga (StoryJumper) „Naro gelbėtojo profesija
Nuoroda: https://www.storyjumper.com/book/read/130365662/624c5bd8e2b9d
Akių gydytojo profesiją nuotoliniu būdu pristatė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų oftalmologė rezidentė Deimantė. Vaikai susidomėję klausėsi gydytojos pasakojimų, bendravo, klausinėjo, kartu mankštino akytes. Ši profesija sudomino priešmokyklinukus ir paskatino grupėje įrengti gydytojo kabinetą. Netrukus čia atsirado gydytojo stalas, chalatai, gydytojo reikmenys. Žaidimas kasdien vis plėtojosi. Vaikams jau prireikė ir operacinės lovos, chirurgų rūbų, vėliau – ligoninės palatos.
Žinias apie gydytojo profesiją įtvirtinome žaisdami interaktyvius žaidimus wordwall programa, žiūrėdami filmuką su užduotimis. Kurdami darbelį „Gydytojas“ vaikai tobulino kirpimo įgūdžius, pavadino geometrines formas (skritulys, kvadratas, stačiakampis). Darbeliui jie pasirinko baltą, gydytojo aprangos, spalvą, piešė raudono kryžiaus emblemą, gydytojo reikmenis.
Filmukas „Akių gydytojo profesija“. Nuoroda: https://youtu.be/gOiebxZ5Eaw
Staliaus profesiją pristatė Gustės tėtis. Jis lopšelio-darželio lauko pavėsinėje įsirengė tikras „Staliaus dirbtuves“. Vaikai sužinojo, kad stalius apdirba medieną, gamina įvairius medinius gaminius. Gustės tėtis parodė, ką stalius turi įrankių dėžėje. Įdomu buvo ne tik vaikams, bet ir mums, mokytojoms! Priešmokyklinukai  kartu su staliumi meistravo inkilėlį paukščiams: šlifavo lentas diskeliais, matavo metru, žymėjo pieštuku, pjovė pjūklu, suko ir gręžė  suktuvu-gręžtuvu. Darbas virte virė! Netrukus stalių darbas buvo baigtas, o inkilėlis įkeltas į medį. Kaip smagu, kai galime patys praktiškai  išbandyti tėvelių profesijas!
Buhalterio profesiją pristatė Gretės mama. Nors ši profesija labai paklausi, bet vaikai apie ją mažai ką žino. Gretės mama sakė, kad buhalterio darbe svarbiausi yra skaičiai. Ji pažymėjo, kad labai svarbu juos teisingai suskaičiuoti. Buhalterė parodė vaikams, kokius dokumentus ji rengia, kaip atrodo sąskaitos-faktūros, aktai ir kt. Ji pakvietė priešmokyklinukus tapti buhalteriais ir užpildyti žaisliukų pirkimo sąskaitą- faktūrą. Vaikai ne tik skaičiavo skaičiuotuvais, bet ir rašė skaitmenis, pasirašė. Po to mažieji buhalteriai pasiskirstė grupelėmis ir žaidė su tikrais pinigais. Užduotis – suskaičiuoti kasoje esančius pinigus, užpildyti grynųjų pinigų patikrinimo kasoje aktą. Vaikai grupėse pasiskirstė darbais: vieni rodė monetas, kiti skaičiavo skaičiuoklėmis, dar kiti  rašė skaitmenis. Užbaigę darbą, mažieji buhalteriai pasirašė kasos patikrinimo aktą. Gretės mama sudomino priešmokyklinukus šia profesija. Tad po pietų jie grupėje įkūrė „Buhalteriją“ ir labai susidomėjo skaičiavimu skaičiuoklėmis, rašymu kompiuteriais, dokumentų pildymu. Nors ši profesija iš pirmo žvilgsnio atrodo labai rimta, bet Gretės mama ją perteikė labai žaismingai ir vaikams suprantamai. Šios veiklos metu vaikai ne tik susipažino su buhalterio profesija, bet ir gilino kompiuterinio raštingumo įgūdžius: patys įjungė ir išjungė kompiuterį, klaviatūroje ieškojo skaitmenų, matematinių ženklų, išmoko parašyti ženklą =, pereiti į kitą eilutę, ištrinti ir t.t.
Džiugu, kad labai svarbių darbų metu surado laiko ir į projektą  įsitraukė Žiedės ir Liepos mamytės. Jos savo profesijas pristatė  nuotoliniu būdu. Vaikai domėjosi auklėtojos padėjėjos ir socialinio darbuotojo padėjėjos darbu. Priešmokyklinukai – žingeidūs, smalsūs, todėl uždavė pašnekovėms daug klausimų: Ką veikia šių profesijų žmonės? Kaip reikia globoti senelius? Kur yra senelių globos namai? Kokius darbus dirba auklėtojo padėjėjas? Džiugu, kad  susitikdami su įvairių profesijų žmonėmis, vaikai tapo drąsesni ir labiau bendraujantys. Jie užduota pašnekovams klausimų, išklauso atsakymus, patys atsako į klausimus, dalinasi savo patirtimi. Aktyviai bendraudami vaikai įgyja naujų žinių apie profesijas.
 

Bendradarbiavimas su tėvais.
Nuoroda: https://www.svietimonaujienos.lt/bendradarbiavimas-su-tevais-igyvendinant-projekta-ismeginkime-profesija/
https://www.siauliuraj.lt/veiklos-sritys/svietimas/svietimo-istaigu-naujienos/293/bendradarbiavimas-su-tevais-igyvendinant-etwinning-projekta-lets-try-the-profession-ismeginkime-profesija:2794

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Reda Skėrytė

MANO NUOTYKIS SU MATEMATIKA / MY ADVENTURE WITH MATHEMATICS
2022-04-08
 „Nykštukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikai dalyvavo eTwinning ilgalaikiame projekte  „Mano nuotykis su matematika“. Projekto tikslas – sudominti ikimokyklinio amžiaus vaikus matematika ir linksmai jos mokytis. Projekto koordinatorės iš Turkijos pakvietė ieškoti nuotykių kartu su matematika.
Projektas vyko etapais. Kiekvieną mėnesį projekto partneriai kūrė  vaikams matematines užduotis, susijusias su meninėmis, žaidybinėmis, vaidybinėmis, technologinėmis veiklomis.
Prasidėjus projektui „Nykštukų“ grupės vaikai gamino trikampio ir apskritimo formos lėles, kurios dalyvavo veiklose ir kartu su vaikais aplinkoje ieškojo geometrinių formų.
Su geometrinėmis formomis, skaitmenimis 1 ir 2 vaikai susipažino įvairių veikų metu: lenktyniaudami, dainuodami, vaidindami, žaisdami lauke.    
Vėliau projekto dalyviai susipažino su  skaitmenimis 3 ir 4. Jie pasipuošė savo gamybos karūnėlėmis ir muzikinės veiklos metu dainavo dainelę apie skaitmenis. Vaidindami, žaisdami su šiaudeliais ir savo gamybos kvadratėliais vaikai mokėsi įvardinti kvadrato formos figūras, skaičiuoti iki keturių. Kad matematikos mokytis nebūtų nuobodu, surengėme madų šou. Vaikai ant marškinėlių piešė įvairių spalvų kvadratus ir savo sukurtus rūbus demonstravo grupės vaikams. 
Pastebėjau, kad vaikus domina interaktyvūs žaidimai. Juos panaudojau matematinių gebėjimų ugdymui. Vaikai žaidė „Sudoku“ ir pavadino kvadratą.
Įpusėjus projektui „Nykštukų“ grupės vaikai kūrė darbelius, susijusius su skaitmenimis 5 ir 6, skaičiavo iki 6. Šios veiklos suteikė vaikams džiugių emocijų ir padėjo praplėsti ir įtvirtinti žinias.
Sausio, vasario mėnesius skyrėme skaičiavimui iki 9 ir skaitmenų 7, 8, 9 pažinimui. Projektines veiklas integravau į savaitės ugdomąsias veikas. Supažindinimui su skaitmenimis panaudojau  šviesos stalą, interaktyvų žaidimą „Bingo“, kompiuterines dėliones. Vaikai skaičiavo daiktus ir jų grupes tapatino su  skaitmenimis, „Auto Rap“ programėle kūrė repą ir skaičiavo iki 9.
Baigiantis projektui darželinukai skaičiavo iki 10. Skaičiavimui panaudojau sėklas, sagas. Matematiką integravau į kūno kultūros veiklas. Mažieji sportininkai varžėsi „Geometrinių formų“ estafetėse, žaidė judrų žaidimą „Į kokią formą panašus daiktas“ ir kt. Projektinėje veikloje taikiau partnerių sukurtus interaktyvius žaidimus, kurie padėjo įtvirtinti skaičiavimo iki 10 ir skaitmenų pažinimo gebėjimus.
eTwinning projektas „Mano nuotykis su matematika“ praturtino ugdymo(si) procesą, suteikė vaikams matematinių žinių, ugdė kūrybiškumą, vaizduotę, kritinį mąstymą, pastabumą, didino ugdymosi motyvaciją.



Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė

STEM  SU ATEITIES KELIAUTOJAIS / STEM  WITH FUTURE TRAVELERS
2022-04-06

„Nykštukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikai dalyvavo eTwinning projekte „STEM  su ateities keliautojais“. Projekto tikslas – mokyti 3–6 metų vaikus kūrybiškai spręsti realias problemas taikant tarpdisciplininį STEM ugdymo metodą. Projektą integravau į savaitinius ugdomosios veiklos planus ir veiklas.
Lapkričio mėnesį vaikai sukūrė STEM herojus, kurie susidraugavo su robotuku Robiu. Robis pristatinėjo  kiekvieno mėnesio užduotis. Pirmoji užduotis – sukurti šiltus namus ir atlikti bandymą su ledu. Vaikai spėliojo, kodėl nesušąla meškos ir pingvinai. Atlikome bandymą su sviestu ir ledu. Jo metu vaikai  suprato, kad baltąsias meškas ir pingvinus nuo šalčio apsaugo riebalai. Darželinukai svarstė, ar mūsų miškų lapės ir varnos išgyventų Antarktidoje. Vienbalsiai nutarė – ne, nes neturi tiek riebalų, kiek baltosios meškos ir pingvinai. Plėtojant veiklą šia tema, vaikai žaidė žaidimą „Šilta ir šalta“, interaktyvius žaidimus ir mokėsi poliarinių gyvūnų pavadinimų.
Gruodžio mėnesį  robotukas Robis pasakojo vaikams apie tai, kaip žmonės kenkia pasauliui: netinkamai naudoja išteklius, veltui švaisto vandenį, kerta medžius, teršia aplinką. Su vaikais svarstėme kaip to išvengti.
Grupėje vaikai žaidė judrų žaidimą „Erozija“. Šio žaidimo metu jie suprato, kad be reikalo negalima kirsti medžių, naikinti vandens telkinių.
Su vaikais atlikome erozijos testą. Jie į keturis skirtingus indus pridėjo gamtoje randamų medžiagų: akmenukų, smėlio, žemių, kankorėžių ir lapų, giliukų. Po to pylė vandenį ir stebėjo, pro kokias medžiagas greičiau pradės tekėti vanduo.

Šį mėnesį projekto dalyviai atliko dar vieną eksperimentą. Sodino svogūnus į vandenį, o pupas –  į žemę. Pupas gausiai laistė ir skaičiavo, kiek puodelių per savaitę supylė joms vandens. Svogūnai pradėjo augti, išleido šaknis, laiškus. Vaikai išmatavo šaknų ilgį. Jie pastebėjo, kad pupos nedygsta ir nutarė patikrinti, kas nutiko. Iškasę pamatė, kad pupos supuvo. Vaikai padarė išvadą – vandens perteklius kenkia augalams ir juos sunaikina. Su vaikais samprotavome, o kas atsitiktų, jeigu išneštume svogūnus žiemą į lauką. Kaip tarėme, taip ir padarėme. Tyrinėtojai pastebėjo, kad svogūnų laiškai sužalo, o vanduo pavirto į ledą. Jie sakė: žiemą lauke gali augti tik tie augalai, kurie nebijo šalčio; augalams reikia šilumos; šaltis gali sušaldyti augalus ir jie nebeaugs.

Sausio mėnesį robotukas Robis pasakojo apie atliekų rūšiavimą. Vaikai mokėsi tinkamai rūšiuoti antrines žaliavas praktiškai veikdami, žaisdami judrius ir interaktyvius žaidimus. Darželinukai grupėje rinko kartoną, popierių, popieriaus ritinėlius, sulčių pakelius ir kt. Juos rūšiavo ir panaudojo vazonėlių, žaisliukų robotų, rankinių kūrimui. „Nykštukų“ grupės vaikai suprato, kad atliekas galima panaudoti kelis kartus. Su šios grupės vaikais užkasėme šiukšles (popierių, plastiką ir elementus) į indus su žemėmis.  Po dviejų savaičių projekto dalyviai kasinėdami žemę pamatė, kad šiukšlės niekur nedingo, o liko žemėje. Jie suprato, kad negalima teršti gamtos, nes atliekos labai ilgai neišnyksta.

Vasario mėnesį robotukas Robis kvietė vaikus susipažinti su bitėmis ir jų gyvenimo etapais. „Pelėdžiukų“ grupės vaikai piešė, spalvino ir karpė bites. Darbelius panaudojo žaidimams, kurių metu imitavo, kaip bitės renka ir neša žiedadulkes, nektarą. Šios veiklos bus tęsiamos, ieškosime žydinčių  gėlių, žaisdami aiškinsimės kuo bitės naudingos augalams.
„Nykštukų“ grupės vaikai piešė bites ir žydinčią pievą. Vėliau piešinius įkėlėme į programėlę „Chatterkids“. Vaikai pasakojo apie bites ir jų naudą ūkyje. Darželinukai tyrinėjo ir iš įvairių  medinių detalių, ritinėlių kūrė  korius. Projekto dalyviai suprato, kad bitutės naudingos žmonėms ir augalams, kad jos turi labai daug darbo avilyje ir pievose.

Dalyvaudami įvairiose veiklose, vaikai aktyviai ugdėsi, tyrinėjo, kūrė, mokėsi bendradarbiauti. Personažo panaudojimas ir STEAM metodo taikymas padėjo jiems įgyti naujų žinių, patirti sėkmę, patobulinti kūrybiškumo, bendradarbiavimo, problemų sprendimo, tyrinėjimo gebėjimus ir įgūdžius.

Projektinių veiklų metu skatinau vaikus spręsti realias problemas, domėtis, tyrinėti, praktiškai veikti, o įgytas žinias pritaikyti kasdieninėse veiklose.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė

GAMTOS VAIKAI / NATURE’S KIDS
2022-04-04
Šiais mokslo metais darželinukai dalyvavo eTwinning projekte „Gamtos vaikai“. Šio projekto tikslas –  ugdyti meilę gamtai, didinti informuotumą apie biologinę įvairovę, miškus ir gamtoje gyvenančius gyvūnus.
Projektas vyko keturiais etapais. Lapkričio mėnesį „Nykštukų“ grupės vaikai išvykos į parką metu tyrinėjo medžius: beržą, ąžuolą, eglę. Pažvelgę į lapuočius, jie pasakė, kad dabar yra ruduo, nes krenta medžių lapai. Vaikai su padidinamaisiais stiklais tyrinėjo lapus, spyglius ir medžių žieves. Medžiais projekto dalyviai domėjosi ir namuose su tėvelių pagalba. Vaikai surado medžius, juos pavadino ir nufotografavo. Nuotraukas panaudojau dėlionių kūrimui. Interaktyvioje lentoje dėliodami jas, vaikai nustebo pamatę prie savo ar grupės draugų namų augančius medžius. Programėlės ChatterKid pagalba vaikai tapo medžiais (beržu, ąžuolu, egle) ir pasakojo apie save. Meninės veiklos metu darželinukai piešė ant medžių lapų, kūrė iš jų įvairius naminius gyvūnus.

Gruodžio mėnesį vaikai domėjosi ąžuolu. Jie žiūrėjo video  ir sužinojo Stelmužės ąžuolo įstoriją, žaidė su giliukais. „Nykštukų“ grupės vaikai panoro patys užauginti ąžuoliukų. Jie pasodino giliukus, bet daigeliai taip ir nepasirodė. Giliukai buvo nedaigūs. Vaikai žinias apie medžių karalių gilino žaisdami žaidimą „Sudoku“, interaktyvioje lentoje dėliodami dėlionę sužinojo, kad giliukai yra voverių maistas.

Vaikai tyrinėjo, kaip įvairios gamtinės medžiagos praleidžia vandenį. Jie į permatomą indą pylė vieną sluoksnį akmenukų, antrą – giliukų, trečią – kankorėžių, ketvirtą – smėlio,  o ant  viršaus – žemės. Pasėjo žolytę ir laistydami stebėjo, kaip vanduo bėgą į indo dugną.

Sausio mėnesį „Pelėdžiukų“ grupės vaikai domėjosi paukščiais, sliekais. Vaikai sakė, kad sliekai yra paukštelių maistas. Žinias apie paukščius ir sliekus vaikai gilino žaisdami žaidimus planšetiniais kompiuteriais, eksperimentuodami, žiūrėdami video apie sliekų naudą žemės ūkyje. Veiklų metu projekto dalyviai iš molio lipdė paukštelius, eksperimentavo su servetėlėmis ir vandeniu, kurdami atgyjančius sliekus. Projektines veiklas integravau į savaitės ugdomosios veiklos temą „Paukšteliai – mažieji mūsų draugai“.

Vasario mėnesį „Nykštukų“ grupės vaikai žiūrėjo pasakojimą apie Puntuko akmenį, žaidė su akmenėliais ir skaičiavo, lygino jų grupes, pasakydami keliais mažiau ar daugiau. Akmenukus panaudojome piešimui. Visi vaikai ant akmenėlių piešė Užgavėnių veikėjus.

Šį mėnesį toliau tyrinėjome vandenį. Vaikai bandė išvalyti vandenį su sieteliais. Šiukšles pavyko surinki, bet liko  žemė ir žvyras. Vaikai pasakė, kad šio vandens gerti negalima, nes jis nešvarus.
Kartu su projekto partneriu vaikai grojo vandens stiklinėmis. Darželinukai pastebėjo, kad  kuo pilnesnė stiklinė vandens, tuo mažiau ji skamba. Vaikai surengė lenktynes su pilnomis vandens stiklinėmis. Jie stengėsi, kad vanduo neišsilietų. Buvo visko! Lenktynių metu vaikai patyrė daug džiaugsmo.

Šio projekto metu vaikai praplėtė žinias apie gamtą: augalus, gyvūnus, vandenį, akmenis ir kt. Aktyviai bendraudama su kitų šalių mokytojais į ugdomąsias veiklas įtraukiau jų pasiūlytas įdomias ir nekasdienes veiklas. Kūrybiškas idėjų panaudojimas padėjo sudominti vaikus gyvąją ir negyvąja gamta.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė

PROJEKTAS „LIETUVAI–104 MAŽI ŽINGSNELIAI. 104 SMALL STEPS FOR LITHUANIA“
2022-03-27
 „Kraštas, kurį iš savo protėvių paveldėjom, yra mūsų. Vadinam jį Lietuva ir norim, kad šis žodis iš pasaulio kalbos, iš jo žemėlapių neišnyktų“ (Justinas Marcinkevičius).
„Nykštukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikai sveikino Lietuvą su 104–uoju gimtadieniu. Šis gimtadienis išskirtinis, nes šiemet prie projekto prisijungė ir kitos šalys: Turkija, Lenkija, Albanija, Jordanija, Rumunija, Serbija, Kroatija, Slovakija.
Vasario mėnesį vaikai programėle „Jigsawplanet“ kūrė logotipą ir plakatą, kurį pristatė kartu su lopšelio-darželio talismanu Meškiuku. Projekto dalyviai žaidė partnerių ir mano sukurtus žaidimus. Žaisdami susipažino su Lietuvos vietovėmis ir simboliais.

Pasipuošę savo pačių sukurtomis renginio dalyvių  kortelėmis vaikai susirinko į lauką. Čia jie atliko fizinio aktyvumo užduotį „Lietuvai–104 maži žingsneliai“. Nuo mažiausių iki didžiausių – visi pasipuošę Lietuvos trispalvėmis, šypsenų nutviekstais veidais, širdyse jausdami pasididžiavimą Tėvyne, siuntė gražiausius sveikinimus Lietuvai 104-ojo gimtadienio proga.

Džiaugiuosi, kad į projektines veiklas aktyviai įsitraukė ir darželinukų tėveliais. Jie su vaikais namuose ar išvykose nešini trispalvėmis ir giedodami Lietuvos himną nuėjo 104 mažus žingsnelius, kuriuos skyrė Lietuvai.

Kovo mėnesį visų šalių projekto dalyviaimokėsi šokti Kauno lopšelio-darželio „Klausutis“meninio ugdymo (judesio) mokytojos Sonatos Jonauskienė sukurtą šokį „Viru viru košę“. Šokėjėliai susitiko „Google meet“ platformoje ir kartu šoko bendrą šokį, siuntė vieni kitiems virtualias širdeles. Džiugu, kad kitų šalių partneriai susipažino su mūsų šalies tautosaka, šokiais.

„Nykštukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupiųvaikai aktyviai bendravo su Turkijos Atalan pradinės mokyklos mokiniais. Kartu su jais web 2.0. Colorillo programėle kūrė tą pačią, bendrą atvirutę. „Nykštukų“ grupės vaikai piešė draugus iš Turkijos, o „Pelėdžiukų“–kūrė knygutę. Visus darbelius paštu išsiuntėme į Turkijos Atalan pradinę mokyklą. Darželinukai džiaugėsi susiradę naujų draugų, kurie myli Lietuvą, ir su nekantrumu laukia laiško iš Turkijos.

Dalyvaudama šiame eTwinning projekte ugdžiau vaikų tautiškumą, patriotiškumą, meilę Lietuvai per fizinę veiklą, skatinau tautines šventes švęsti fiziškai aktyviai. Džiugu, kad vaikai, dalyvaudami tokiame projekte, galėjo išgyventi ir patirti kūrybišką, patriotišką fizinio aktyvumo džiaugsmą, užsiėmė netradicine veikla, ugdė(si) pilietiškumą bei tautiškumą.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė

PROJEKTAS „LET‘S  TRY THE PROFESSION! IŠBANDYKIME PROFESIJĄ!“. TEMA „IŠVYKOS Į DARBOVIETES“.
2022-03-18

Ugniagesio profesija. Išvykos pas Meškuičių ugniagesių komandos ugniagesius metu priešmokyklinukai susipažino su  ugniagesių profesija ir jų darbu, gaisrų gesinimo priemonėmis. Ypač juos sužavėjo gaisrinės automobilis, į kurio vidų visi norintys įlipo. Priešmokyklinukai trumpam tapo ugniagesiais: pasimatavo šalmus ir striukę, išbandė žolės gesinimo priemonę. Šią užduotį jie atliko susidomėję. O kaip tapti ugniagesiu? Vaikai sužinojo, kad baigus mokyklą ir apsisprendus tapti ugniagesiu, reikia mokytis Ugniagesių gelbėtojų mokykloje Vilniuje. Ugniagesiai sakė, kad norint tapti ugniagesiu, reikia būti nepriekaištingos reputacijos, geros sveikatos ir tinkamo fizinio pasirengimo.  
Ši išvyka buvo informatyvi ir naudinga. Vaikai pagilino žinias apie ugniagesių profesiją ir suprato, kaip svarbu atsargai elgtis su ugnimi.
Knyga (bookcreator)  „Ugniagesio profesija“. Nuoroda:
https://read.bookcreator.com/dTybjPt29dQUcRcyuZRZoP5Ovm83/Y3uJDgZHSQWHuyRwPMe4Gg 
Šokių mokytojo profesija. Priešmokyklinukės Ulos mama pakvietė „Smalsučius“ apsilankyti Meškuičių gimnazijoje ir susipažinti su šokių mokytojo profesija. Ji papasakojo, ką veikia šios profesijos žmonės, kaip tapti šokių mokytoju. Nuaidėjus skambučiui į salę susirinko trečios klasės mokiniai. Prasidėjo šokių pamoka. Priešmokyklinukai ne tik stebėjo pamoką, bet ir patys joje dalyvavo.  Išvykos metu vaikai sužinojo, kad šokių mokytojui neužtenka būti vien tik stipriam, lanksčiam. Jam dar reikia turėti daug žinių, patirties, išmanyti šokio techniką, mokėti bendrauti su mokiniais.
Pardavėjo profesija. Priešmokyklinukai keliavo  į parduotuvę ,,Kubas“, kur dirba Dominyko mama. Čia jie susipažino su populiaria pardavėjo profesija. Parduotuvės vedėja supažindino vaikus su maisto ir ne maisto prekių asortimentu, kainomis, parodė sandėlį, kurį vaikai vadino „slaptu kambarėliu“. Pardavėja parodė kasos aparatą, svarstykles. Vaikai nusipirko riestainių: padavė prekę pardavėjai, mokėjo pinigus, paėmė grąžą ir pirkimo kvitą. Vyravo linksma, draugiška atmosfera. Džiugu buvo matyti vaikų susidomėjimą pardavėjo profesija.
Kirpėjo profesija. Priešmokyklinukai lankėsi kirpykloje, kur susipažindino su kirpėjo profesija. Kai kurie vaikai pirmą kartą pravėrė kirpyklos duris. Kirpėja papasakojo apie savo profesiją, nuosekliai paaiškino ir pademonstravo, kaip ji dirba su klientais. Vaikai domėjosi kirpėjos darbo priemonėmis: žirklėmis, plaukų džiovintuvu, šampūnais, plaukų dažais ir kt.  Smagu buvo sudalyvauti loterijoje. Prizas – mergaičių išvajotos sruogelės. Vaikai stebėjo, kaip kirpėja formuoja sruogeles loterijos laimėtojai.  
Išvykos metu įgytas žinias vaikai pritaikė grupėje žaisdami vaidmeninį žaidimą „Kirpykla“.

Po išvykų, kupini naujų įpūdžių ir žinių, priešmokyklinukai lopšelyje-darželyje plėtojo veikla apie profesijas. Vaikai lauke iš plastikinių maišų pasigamino neperšlampamus apsiaustus, iš vandens purkštukų ir plastikinių vamzdžių  – gesintuvus, iš medinės mašinos – gaisrinę. Tapę ugniagesiais jie išskubėjo į gaisrą. Degė malūnas. Liepsnas vaizdavo popierinės liepsnos, ant kurių buvo užrašyti skaitmenys nuo 5 iki 10. Ugniagesiai turėjo ant liepsnos purkšti vandenį tiek kartų, koks skaitmuo parašytas. Šios veiklos metu vaikai mokėsi iškviesti pagalbą, prisiminė trumpajį pagalbos telefono numerį, lopšelio-darželio adresą, mokėsi pažinti skaitmenis, skaičiuoti.
Vaikai planšetiniais kompiuteriais žaidė interaktyvų žaidimą ,,Išmok profesijas“ (EnL Design studio): taisyklingai jas pavadino, parinko tinkamus daiktus. Grupėje jie įkūrė „Gaisrinę“, „Kirpyklą“, pasiskirstė vaidmenimis ir imitavo ugniagesių, kirpėjų darbą.  Vaikai žaidė stalo žaidimą ,,Atspėk profesiją“. Jie ėmė po vieną daikto paveikslėlį, pavadino ir pasakė, kokiai profesijai jis reikalingas labiausiai (šukos, fenas, žirklės- kirpėjui; kasos aparatas, svarstyklės – pardavėjui; knygos – bibliotekininkui; gesintuvas – ugniagesiui). Interaktyvioje lentoje dėliojo mano sukurtas kompiuterines dėliones „Ugniagesiai“ („I’m a Puzzle“ svetainė) ir taisyklingai ištarė profesijų pavadinimą.



Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Reda Skėrytė

PROJEKTO „IŠBANDYKIME PROFESIJĄ“  DALYVIŲ PRISISTATYMAS IR LOGOTIPO KŪRIMAS
2022-02-24

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja R. Skėrytė

LET‘S TRY THE PROFESSION! IŠBANDYKIME PROFESIJĄ!
2022-02-17
Priešmokyklinės ugdymo grupės „Smalsučiai“ vaikai ir  priešmokyklinio ugdymo mokytoja R. Skėrytė dalyvauja eTwinning projekte „Išbandykime profesiją“. Pojekto metu  vaikai bus kviečiami tapti aktyviais mokymosi dalyviais. Vaikams bus sudarytos galimybės susipažinti su įvairiomis profesijomis apsilankant darbo vietose bei patiems kuriant ir modeliuojant įvairias situacijas. Bus sudarytos galimybės karjeros ugdymui nuo ankstyvojo amžiaus.

Projekto trukmė – nuo 2022-02-01 iki 2022-05-31.

ATEITIES VAIKAI / CHILDREN OF THE FUTURE
2022-02-17

Praėjusių metų spalio mėnesį Šiaulių r. Meškuičių lopšelio – darželio „Nykštukų“  grupės vaikai įsitraukė į eTwinning projektą „Ateities vaikai“. Šį projektą koordinavau aš, Regina Savickienė, ir Sibel Koçyiğit iš Turkijos. Spalio mėnesį mūsų projektą patvirtino atskirų šalių nacionalinės paramos tarnybos. Projekto metu siekta  didinti 3-6 metų vaikų domėjimąsi technologijomis, kodavimu ir dirbtiniu intelektu, tobulinti ugdytinių algoritminius ir matematinius įgūdžius. Projekto  darbai buvo suskirstyti į etapus. Pirmame etape vaikai dalyvavo „Codeweek“ kodavimo savaitėje. Jie kopijavo ir spalvino robotukus  programėlėje „Pixilart“, dėliojo dėliones pagal spalvas ir geometrines formas. Vaikai išmoko fotografuoti savo draugus ir foto įkelti į  programėlę „Al Gahaku“. Darželinukai žaidė su programėle „LearningApps“. Parinkau žaidimą  su užduotimi atrinkti paveiksliukus su rudens požymiais. Įvykdžius veiklas, visi projekto dalyviai buvo apdovanoti  Codeweek  sertifikatais.

Gruodžio mėnesį vyko antras etapas. Vaikai fotografavo vieni kitus ir foto įkėlė į programėlę „Comica“. Po to bandė atpažinti savo grupės draugus, nes jų foto pavirto pieštiniais paveikslais. Iš šios programėlės foto nuotraukas perkėlėme į „ChatterKid“ programą ir kūrėme naujametinius sveikinimus kitiems projekto dalyviams. Darželinukai išbandė  dar vieną programėlę „Gaugan app“. Jie mokėsi ne tik atkartoti (piešti) pieštinius paveikslėlius, bet ir lavino smulkiąją motoriką. Gruodžio pabaigoje ZOOM platformoje vyko visų projekto partnerių susitikimas, kuriame vieni kitiems linkėjome gražių švenčių.

Sausio mėnesį vyko trečias etapas. Ugdomosiose veiklose toliau taikėme įvairias IKT programėles. „Nykštukų“ grupės ugdytiniai  piešė pasaką „Pagrandukas“. Pasiūliau vaikams atgaivinti pasakos veikėjus su programėle „Animated Drawings“. Vaikai labai nustebo pamatę, kad jų pasakos veikėjai mojuoja, bėgioja ar net šokinėja. Projekto partnerių (mokytojų) susitikimo metu paaiškėjo, kad vaikams sunkiai sekasi nusakyti  daiktų vietą ir padėtį kitų daiktų  ar vienas kito atžvilgiu. Pasiūlėme vaikams pažaisti žaidimą programėlėje „Scratch Jr“. Darželinukai patys pasirinko veikėjus ir užprogramavo į kurią  pusę jie eis ar šokinės. Veiklos metu  vaikai nusakė veikėjų erdvinę padėtį: kur jie šiuo metu stovi, kur stovi veikėjų draugai, į kokią pusę jie visi keliauja ir t.t. Šio etapo paskutinė užduotis – supažindinti vaikus su saulės sistema. Tam naudojome programėlę „Solar System Scope“.

Vasario mėnesį vyko paskutinis  projekto etapas, kuriame vaikai dalyvavo saugios interneto savaitės renginiuose. Ugdytiniai šifravo  robotuko detales,  vardino geometrines formas ir spalvas.

Koordinuodama ir dalyvaudama šiame projekte turėjau galimybę dalintis idėjomis, tobulinti profesinius įgūdžius naudojant informacines ir komunikacines technologijas pedagoginiais ir bendradarbiavimo tikslais, perimti projekto partnerių gerąją darbo patirtį ir ją taikyti ugdomosios veiklos metu. Ugdomosios veiklos praturtintos IKT suteikė vaikams ne tik teigiamų emocijų, bet ir ugdė jų gebėjimus.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Savickienė

LIETUVAI – 104 MAŽI ŽINGSNELIAI
2022-01-28

  Su „Nykštukų“  ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikais dalyvaujame eTwinning projekte  ,,Lietuvai – 104 maži žingsneliai“. Šio projekto tikslas – plėtojant tarptautinį ikimokyklinio ugdymo įstaigų mokytojų bendravimą ir bendradarbiavimą, skatinti netradicinį fizinį aktyvumą ugdant vaikų tautiškumą, patriotiškumą, meninę raišką, meilę Lietuvai bei formuoti įprotį šventes švęsti aktyviai.
Projekto koordinatoriai kviečia visus Lietuvoje ir užsienyje gyvenančius vaikus aktyviai švęsti Lietuvos gimtadienį, paminėti nepriklausomybės atkūrimo dienos metines ir nubėgti ar nueiti Lietuvai skirtus 104 mažus žingsnelius. Projekto dalyviai  Lietuvai siųs gražiausius sveikinimus.
Projekto metu su  „Nykštukų“  ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikais vykdysime įvairias užduotis: kursime logotipą, gaminsime bėgimo korteles, dalyvausime bėgime, šoksime šokį „Viru viru košę“.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Savickienė

ETWINNING PROJEKTAI „NYKŠTUKŲ“  IR „PELĖDŽIUKŲ“ GRUPĖSE
2022-01-28

  1. Projektas „Gamtos vaikai“. Projekto tikslas – ugdyti meilę gamtai, didinti informuotumą apie biologinę įvairovę, miškus ir gamtoje gyvenančius gyvūnus.
  2. Projektas „Mano nuotykis su matematika“. Projekto tikslas – sudominti ikimokyklinio amžiaus vaikus matematika ir linksmai jos mokytis.
  3. Projektas „Ateities vaikai“. Projekto tikslas – didinti 3-6 metų vaikų susidomėjimą technologijomis, dirbtiniu intelektu ir kodavimu bei suteikti galimybę su jais susipažinti.
  4. Projektas „STEM su ateities keliautojais“. Projekto tikslas – mokyti 3–6 metų vaikus kūrybiškai spręsti realias problemas taikant tarpdisciplininį STEM ugdymo metodą.
    Projektų veiklos vykdomos 2021-2022 m. m.


Ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Savickienė

ETWINNING PROJEKTAS „AŠ – VISATOS VAIKAS“
2021-11-16

Kosmosas vaikams – nauja, nežinoma ir ypač patraukli tema. Todėl stengėmės šią temą integruoti į įvairias ugdomąsias veiklas ir tokiu būdu praplėsti ugdytinių žinių bagažą, tenkinti jų  smalsumą, suteikti kuo daugiau galimybių patiems rinktis veiklas ir priemones savo fantazijoms įgyvendinti.
Šiaulių r. Meškuičių lopšelio-darželio „Nykštukų“ grupės vaikai dalyvavo tarptautiniame eTwinning projekte „Aš – visatos vaikas“. Įvairių projektinių veiklų  metu vaikai domėjosi kosmosu, raketomis ir kosmonautika.
Vos tik atėję į grupę darželinukai tapo tyrinėtojais. Tamsiose grupės patalpose jie vaikščiojo su prožektoriais ir ieškojo  žvaigždžių, mėnulio ir kosmoso gyventojų. Pastebėję, jų šešėlius rodė draugams, pavadino juos. Vėliau tiesiogiai stebėjo žvaigždes per programėlę „SarTracker“ ir stebėjosi tokia gausybe žvaigždžių, jų išsidėstymu danguje. 
      
Vaikus ypač sudomino dokumentiniai filmai apie kosmonautiką, kosmonautų treniruotes, raketų paleidimą. Klausydamiesi raketų paleidimo garsų, jie lavino girdimąjį  suvokimą, mokėsi orientuotis aplinkoje, mėgdžiojo girdimus garsus.
Dalyvavome Europos  CodeWeek savaitėje.  Jos metu vaikai išbandė piešimą programėle „Pixilart“, lauko aikštelėje  iš šaškių figūrų kūrė kosminį labirintą, mokėsi saugiai patekti į kosminę stotį, žaidė virtualų žaidimą „Kosmoso labirintas“.
Projektinės savaitės metu vaikai išbandė darbą grupelėse. Jie pasirinko norimas veiklas ir jas atliko bendradarbiaudami vieni su kitais. Vieni iš įvairių dydžių dėžių ir palapinės  kūrė kosminę stotį, kiti – kosmonautų karūnėles, raketas, dar kiti – žvaigždėtą dangų. Visą savaitę vaikai žaidė sukurtame ,,Kosmose“ ir atliko kosmonautų, tyrinėtojų, žurnalistų, dailininkų ir kitus vaidmenis.

Į projektinę veiklą įtraukėme kitų grupių, Šiaulių miesto lopšelių-darželių vaikus. Sukurtomis raketomis „kosmonautai“ nuskraidino kosmines užduotėles „Smalsučių“, „Pelėdžiukų“, „Kačiukų“ grupių vaikams. Nuskristi iki Šiaulių nepavyko, tad teko laiškus siųsti paštu. Smagu buvo sulaukti atsakymo ir kosminių užduotėlių iš Šiaulių lopšelio-darželio „Ežerėlis“ priešmokyklinės ugdymo grupės „Žirniukai“ vaikų.
Muzikinės veiklos metu darželinukai gamino barškučius ir jais ritmiškai grojo klausydamiesi dainos „Ant mėnulio ragelio“.
Vaikai domėjosi lietuvių liaudies tautosaka apie dangaus kūnus. Klausydamiesi pasakos „Mėnulis ir saulė“ jie sužinojo, kodėl saulė šviečia dieną, o mėnulis – naktį. Vaikams ši pasaka labai patiko, todėl nusprendėme ją suvaidinti. Tam reikėjo sukurti dekoracijas, pasakos personažus. Kai viskas buvo paruošta, vieni vaikai tapo aktoriais ir vaidino, o kiti buvo kosmonautais ir žiūrėjo vaidinimą su savo pagamintais žiūronais. 
Projekto įgyvendinimo metu taikėme STEAM metodo elementus, atlikome įvairius bandymus. Vienas paprasčiausių bandymų, kurį atliko vaikai, buvo pripildyti balioną oro ir stebėti, kaip jis skrenda. Vaikai sužinojo, kad balionas skrenda, nes jį stumia suspaustas oras. Pūsdami plaukų džiovintuvu vaikai tyrinėjo daiktų skridimo galimybes. Jie išsiaiškino, kad oro srautas padeda skraidinti lengvus daiktus: balioną, popieriaus lapą, medžio lapą, plunksnelę ir kt.

Projekto pabaigoje  dalyviai susitiko „Zoom“ platfomoje. Čia mažieji ,,kosmonautai“ demonstravo savo kostiumus ir raketas, sveikino vieni kitus, grojo savo sukurtais instrumentais ir dalinosi įspūdžiais, žiniomis tema „Aš – visatos vaikas“.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Savickienė

KOKYBĖS ŽENKLELIS UŽ ETWINNING PROJEKTĄ „TĖVŲ, SENELIŲ VAIKYSTĖS RANKDARBIAI, AMATAI“
2021-11-05

TĖVŲ, SENELIŲ VAIKYSTĖS RANKDARBIAI, AMATAI
2021-05-05

Vaikystėje mes, mūsų vaikai, tėvai ir seneliai žaidėme skirtingus žaidimus, kūrėme skirtingus rankdarbius. Bėgant laikui vis keitėsi žaislai, veiklos, amatai. Šio projekto metu su vaikais „keliavome“ į jų tėvų, senelių vaikystę,  domėjomės ir išbandėme įvairius amatus, rankdarbius.
Ryto ratelyje su vaikais aptarėme, kokiame projekte mes dalyvausime, susipažinome su Turkijos nacionaline vėliava ir palyginome ją su Lietuvos, lyginome Turkijos ir Lietuvos  gamtovaizdžius, klausėmės turkiškų ir savo krašto dainų. Perskaitėme projekto pavadinimą turkų ir lietuvių kalbomis, papuošėme projekto pavadinimo raides skalbinių segtukais, mūsų lopšeliui-darželiui skirtą F raidę. Vaikai pastebėjo, kad abiejų šalių raidės yra panašios. Projekto dalyviai suprato, kad įvairių tautų žmonės turi skirtingas tradicijas, papročius, kalba skirtingomis kalbomis.
 
Pažintį su senovės amatais vaikai pradėjo lopšelio-darželio etnografinėje seklyčioje. Čia jie susipažino su senovėje buityje naudotais baldais, moliniais indais, mediniais darbo prietaisais ir dirbiniais, rankdarbiais: šaukštais, verpimo rateliais, duonkubiliais, spintomis, dubenimis,  kočėlais ir kt.
Etnografinėje seklyčioje vaikų dėmesį patraukė medžio dirbiniai. Nutarėme patys tapti mažaisiais medžio meistrais ir išbandyti šį amatą. Pažiūrėjome dokumentinį filmą ir sužinojome, kokius įrankius savo darbe naudoja medžio meistrai, kaip jie dirba. Po to grupėje suradome medinių medžiagų (skalbinių segtukų, medžio ritinėlių, medinių karoliukų), kurias panaudojome kurdami vazonėlius gėlėms, padėkliukus puodeliams, baldus lėlėms, rėmelius piešiniams, papuošalus, žaislus robotus. 

Grupėje įsirengėme močiučių nuaustų staltiesių, tautinių juostų, rankšluosčių, lovatiesių parodą. Vaikai domėjosi, kaip buvo audžiama senovėje ir kaip dabar. Jie sužinojo, kad seniau mokėjo austi kone visos kaimo moterys, o šiandien audimas kaip kasdienybės dalis nebeįsivaizduojamas. Šio amato puoselėtojų vis mažėja, audžia tik tautodailininkai, o amatininkiškas audimas po truputį nyksta. Vaikai patys išbandė audėjų amatą – audė popierinėmis juostelėmis, siūlais.
Vaikai sakė, kad mėgstamiausia jų veikla – žaidimai su žaislais, kompiuteriais, planšetėmis. O ką veikė vaikystėje jų močiutės, seneliai? Jie taip pat žaidė, tik su kitokiais žaislais: muzikiniais žaisliukais ,,Vilkeliais“, mediniais žaisliukais, pliušiniais meškiukais, skudurinėmis lėlytėmis ir kt. Apžiūrėję senovinius žaisliukus, vaikai nusprendė išbandyti žaislininko amatą ir  patys ką nors sukurti. Jie iš antrinių žaliavų gaminosi lėlytes, iš siūlų ir balionų, popierinių lėkščių  – kamuoliukus, medūzas.

Grupėje tyrinėjome, lyginome senovinius ir šiuolaikinius dirbinius iš molio, svarstėme iš ko jie padaryti. Įsirengėme molio dirbtuves ir tapome molio meistrais. Veiklos metu vaikai tyrinėjo ir susipažino su molio savybėmis, išmoko pasigaminti ir dekoruoti molinius dirbinius:  molinius žaisliukus, geometrines formas mozaikos kūrimui. Vaikai pastebėjo, kad molis yra minkštas, lipnus, iš jo galima ką nors nulipdyti.

Diskutuojant su vaikais apie projekto veiklas, jie padarė išvadą, kad  seneliai vaikystėje neturėjo kompiuterių, planšečių, interneto, radijo bangomis valdomų mašinų, tačiau daug laiko praleido žaisdami, būdami žmonių ir gamtos apsuptyje. Palyginę  senovinius ir šiuolaikinius amatus jie sakė, kad seniau žmonės daug dirbo patys savo rankomis, o dabar daug kas yra automatizuota.
Džiaugiuosi puikiu eTwinning projektu ,,„Mūsų senelių vaikystės rankdarbiai, amatai“ ir tikiu, kad pavyko vaikams suteikti žinių  apie praeitį, senelių ir tėvų pomėgius, senovinius amatus.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė

ETWINNING PROJEKTAS „MANO ŽODŽIAI TAU, MAMYTE
2021-05-02

„Nykštukų“ grupės vaikai dalyvavo trumpalaikiame nacionaliniame eTwinning projekte „Mano žodžiai tau, mamyte“, kurį koordinavo Kauno lopšelis- darželis „Girstutis“   mokytoja    Irina Magomedova.
Ryto ratelyje su vaikais mokėmės eilėraštį ,,Mamyte“, pasikalbėjome apie mamas, aptarėme jų išvaizdą. Po to kibome į darbus – piešėme mamas ar jų portretus. Kad darbeliai būtų įspūdingesni, vaikai nupieštus mamų plaukus papuošė grupėje surastomis geometrinėmis formomis. Vėliau vaikai savo piešinius pristatė grupės vaikams, papasakojo, kaip sekėsi.
Su vaikais diskutavome, kaip pradžiuginti mamas Motinos dienos proga. Jie siūlė idėjas, kurias aptarėme ir išrinkome vieną, dažniausiai pasikartojančią. Nutarta mamytėms padovanoti vazonėlius su gėlytėmis. Vazonėlių gamybai pasirinkome medžių ritinėlius ir skalbinių segtukus. Vaikai juos nuspalvino pasirinktomis spalvomis ir suklijavo. Vėliau iš spalvoto popieriaus lankstė gėlytes.  

Projekto metu vaikai įgijo rašytinės kalbos gebėjimų. Dauguma dėliojo raides, žodį „MAMA“. Kai kurie įsiminė raidžių pavadinimus, nukopijavo žodį ,,MAMA“. Projekto dalyviai tyrinėjo grupės aplinką ir ieškojo medžiagų, iš kurių būtų galima sudėlioti raides. Šiai veiklai jie pritaikė medžio šakeles, giliukus, medines geometrines formas, popieriaus ritinėlius. Dėliodami raides vaikai jas pavadino, skaičiavo, lygino vienas su kitomis. 

Savaitės pabaigoje vaikai pasveikino savo mamytes: padeklamavo eilėraštuką  ir įteikė dovanėles, o mamytės atsidėkojo šypsenomis, apkabinimais ir šiltais žodžiais.
    
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė

ETWINNING PROJEKTAS ,,KVADRATINIAI KODAI ŽEMĖJE” (QR CODES ON THE EARTH)
2021-04-30

    Su ,,Nykštukų“ grupės vaikais dalyvavau tarptautiniame eTwinning projekte ,,Kvadratiniai kodai žemėje“ (QR codes on the earth),  kurį koordinavo Šiaulių lopšelio – darželio „Ežerėlis“ mokytoja  Rūta Gedvilienė.
           Pirmame projekto etape vaikai QR kodų kortelių pagalba rūšiavo antrines žaliavas. Planšetėmis jie kopijavo QR kodus (QR skaitytuvas) ir sužinojo iš kokių medžiagų pagaminti daiktai, kur galima juos  įsigyti. Vaikai patys bandė piešti, kopijuoti QR ir BAR kodus, rašyti savo vardo raides interaktyvioje lentoje ir sąsiuviniuose. Jie atliko tyrimą „Skęsta – plaukia“ ir sužinojo, kokios antrinės žaliavos skęsta, kokios plaukia ir surūšiavo jas pagal QR kodus. Lauke vaikai tęsė antrinių žaliavų rūšiavimo darbus ir sumetė jas į atitinkamos spalvos konteinerius.

        Antrame etape vyko viktorina „Žemės kvadratiniai kodai“. Ruošdamasi viktorinai išbandžiau „Kahoot“ programėlę ir sukūriau užduotis, klausimus „Ar moki teisingai rūšiuoti atliekas?“. Projekto dalyviai noriai ir susidomėję atliko parengtas užduotis, atsakė į pateiktus klausimus.
          Trečiame etape QR kodais kūrėme linkėjimus Žemei: kodavome, šifravome. Vaikai galvojo, tarėsi, sakė ir slėpė šiuos linkėjimus QR skaitytuve: ,,Būk sveika ir graži“, ,,Kuo daugiau gerų žmonių“, ,,Mylėk žemę ir ji mylės tave“, ,,Mes – saulės vaikai“. Užkoduotus linkėjimus nusiuntėme tėveliams ir paprašėme juos iššifruoti. Sulaukėme atsakymų ir juos įvertinome. Lauke vaikai kūrė dovaną Žemei: iš geometrinių formų dėliojo saulytę, skaičiavo jos spindulius, pavadino formas. Vaikai pažadėjo Žemei niekada jos nešiukšlinti, rūpintis augalais. Jie surado po medelį, pavadino jį ir apkabino, o „Ožio darže“ supureno žemę, palaistė lysvėse augančius  augalus.

         Ketvirto etapo veiklų tema „Pažįstu ir saugau medelius“.  Vaikai lopšelio-darželio ,,Ožio darže“ ieškojo medžių ir krūmų, o suradę juos pavadino, pasakė, kokius vaisius ar uogas  jie augina. Dauguma vaikų teigė, kad medžius sodina, augina žmonės, o medžiai reikalingi tam, kad valytų orą, suteiktų pavėsį, džiugintų. Vaikai lauke eksperimentavo su dailės medžiagomis (flomasteriai, pieštukai) ir priemonėmis (trafaretai, popieriaus lapai), gamtine medžiaga (medžiai, žolytė ir kt.). Jie bandė piešti popieriaus lapus pasidėję ant medžių kamienų ir žolės, ieškojo trafaretuose pavaizduotiems gyvūnams būdingų spalvų, faktūrų. Visi vaikai išbandė šią veiklą. Labiausia patiko piešimas pasidėjus popieriaus lapą ant medžio kamieno, dėl kurio tekstūros piešinys gavosi neįprastas, nelygus.


Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė

ETWINNING PROJEKTASKVADRATINIAI KODAI ŽEMĖJE“
(QR codes on the EARTH)
2021-03-29

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė ir „Nykštukų“ grupės vaikai dalyvauja projekte „Kvadratiniai kodai žemėje“  (QR codes on the EARTH). Šio projekto tikslas – ugdyti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikų informatinio mąstymo ir skaitmeninio raštingumo gebėjimus integruojant į aplinkos pažinimą. Projekto metu vaikai kūrybiškai įpins skaitmeninių technologijų naudojimą į ekologinės sampratos ugdymą, mokytojai skatins vaikus sąmoningai mylėti gamtą, rūpintis aplinka ir spręsti ekologines problemas, lavins  skaitmeninio raštingumo gebėjimus.
„Nykštukų“ grupės vaikai vykdys šias užduotis :
1. susipažins su projektu (2021-04-01);
2. rūšiuos atliekas pasitelkiant QR kodų korteles (balandžio 05 – 09 d.);
3. dalyvaus viktorinoje „Žemės kvadratiniai kodai“ (balandžio 12-16 d.);
4. kurs palinkėjimus Žemei QR kodais, koduos ir šifruos (balandžio 19-23 d.);
5. dalyvaus veikloje lauke „Pažįstu ir saugau medelius“(balandžio 26 -30 d.).

ETWINNING PROJEKTAS „MATEMATIKOS ŠALYJE“
2021-03-12

„Nykštukų“ grupės vaikai dalyvavo  tarptautiniame  eTwinning projekte „Matematikos šalyje“ (angl. „Learning numbers“), kurį koordinavo Vilniaus lopšelio – darželio „Žiedas“ mokytoja Irena Jankauskienė. Projekto metu vaikai tyrinėjo naudodami matematines formų, dydžių, sekos, apimties, atstumo sąvokas. Įgyvendinant projekto veiklas ikimokyklinukai mokėsi skaičiuoti, grupuoti, rūšiuoti, lyginti, matuoti, analizuoti, ieškoti sekos pavyzdžių. Per įvairias veiklas įgijo asmeninės patirties, ugdėsi bendruomeniškumą, gebėjimą sieti matematiką su realiu pasauliu, įsivertinti, bendrauti.
Projekto dalyviai keliavo po matematikos pasaulį. Skaičių  ir formų pasaulis juos įtraukė ir užbūrė. Vaikai pajuto magiją ir įsisavino matematines sąvokas. Vyko įvairios integruotos veiklos: „Trijų spalvų simfonija“, „Futboliukas“, „Lietuvos mažųjų žaidynės“, „Aš auginu“. Jų metu lavinome  vaikų  loginį mąstymą, erdvės pajutimą, gebėjimą greitai keisti veiklą.
Darželinukai žaidė judriuosius, interaktyvius žaidimus, sukurtus programose „Learningapps“, „Wordwall“. Vaikai mėgsta daug žaisti, todėl  per žaidimus greičiau išmoko skaičiuoti, pažinti geometrines formas.

Projekto metu daug veiklų organizavome lauke, nes atlikti užduotis gryname ore – daug smagiau. Vaikai iš smulkių detalių, gamtinės medžiagos dėliojo trikampį, apskritimą, keturkampį. Lopšelio-darželio teritorijoje ieškojo, o suradę pavadino geometrines formas, kūrė robotukus, mandalas, mišką ir jo gyventojus, kasė baseiną.

STEAM laboratorijoje „Nykštukų“ grupės  vaikai ant šviesos stalo iš geometrinių formų, smėlio kūrė namelius, bokštus, piešė ant šviečiančio molberto geometrinių formų paveikslus, matavo šakas, iš popierinių ritinėlių statė aukštus ir žemus bokštus.

Į projekto veiklas aktyviai įsijungė ugdytinių tėveliai. Jie namuose su vaikais atliko įvairias matematines užduotis.
 
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Savickienė

DARŽELINUKAI ŠVENČIA VALSTYBĖS ATKŪRIMO 103-ĄSIAS METINES
2021-02-14

   Šiaulių r. Meškuičių lopšelio-darželio ikimokyklinio ugdymo grupės „Nykštukai“ vaikai, dalyvaudami tarptautiniame trumpalaikiame eTwinning projekte „Lietuvai 103 maži žingsneliai“, netradiciškai minėjo Valstybės atkūrimo dieną.
   Ryto ratelyje pakalbėję apie artėjančią Vasario 16-ąją, mažieji svarstė, kokias dovanas jie gali padovanoti Lietuvai. Vaikai siūlė dovanoti dainas, šokius, piešinius, gerus darbelius, gėles. Nutarėme šiais metais Lietuvai skirti savo žavias šypsenas ir 103 mažus žingsnelius – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metinėms.
   Aptarę dienos darbus, projekto dalyviai suskubo gaminti vardines korteles-delniukus: ant jų piešė save, rašė ar kopijavo žodį ,,Lietuva“, savo vardus. Vėliau darbeliais papuošė erdvę lopšelio-darželio kieme.

   Pasipuošę trijų spalvų marškinėliais, mažieji išsiruošė į žygį. Jie ne tik nuėjo 103 žingsnelius aplink lopšelį-darželį, bet ir bėgo 103 metrų distanciją, kuri reikalavo jėgų, ištvermės, atkaklumo. Teko įveikti kalnelius, bėgti sniegu, apibėgti trispalves vėliavėles.
   Pailsėję vaikai susiskirstė į komandas ir žaidė mėgstamą žaidimą ,,Futboliuką“, kurio kiekvienas kėlinys truko 103 sekundes. Laimėtojais tapo visi, todėl laimingi ir entuziastingai skanduodami ,,Mes mylime Lietuvą“ grįžo į grupę.

    Šis eTwinning projektas ugdė vaikų tautiškumą, patriotiškumą, meilę Lietuvai per fizinę veiklą, skatino tautines šventes švęsti fiziškai aktyviai. Tikiuosi, kad organizuotos veiklos palietė vaikų širdeles, skatins domėtis ir didžiuotis sava šalimi.
https://www.svietimonaujienos.lt/darzelinukai-svencia-valstybes-atkurimo-103-asias-metines/

 Auklėtoja Regina Savickienė

ETWINNING TRUMPALAIKIS PROJEKTAS „LIETUVAI 103 MAŽI ŽINGSNELIAI“
2021-02-10

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė ir „Nykštukų“ grupės vaikai dalyvauja projekte „Lietuvai 103 maži žingsneliai“. Šio projekto  tikslas – skatinti vaikų netradicinį fizinį aktyvumą ugdant vaikų tautiškumą, patriotiškumą, meilę Lietuvai bei formuoti įprotį šventes švęsti fiziškai aktyviai.
Šiais metais Lietuva švęs 103 gimtadienį. Visi projekto dalyviai aktyviai švęs ir pasveikins LIETUVĄ su gimtadieniu – nubėgs ar nueis  Lietuvai 103 mažus žingsnelius.
„Nykštukų“ grupės vaikai, pasipuošę trispalvėmis vėliavėlėmis, su plačiomis šypsenomis veiduose, širdyse jausdami pasididžiavimą Tėvyne, Lietuvai nusiųs  gražiausius sveikinimus.
Projekto koordinatorė Sonata Jonauskienė, Kauno lopšelis-darželis „Klausutis“. Projekto partneriai: Lietuva, Turkija.

ETWINNING PROJEKTAS „MATEMATIKOS ŠALYJE“
2021-02-03
Projekto dalyviai mokysis matematikos įvairių veiklų metu: dainuodami, šokdami, žaisdami, piešdami ir klijuodami mišria technika, kurdami koliažus iš gamtinės medžiagos.  Projekto partneriai  dirbs su vaikais ir dalinsis ugdymo būdais, metodais, idėjomis, priemonėmis ugdant ikimokyklinukų matematinius gebėjimus. Projektas vyks  nuo 2021 m. vasario 08 d. iki 2021 m. kovo 20 d. Jį lopšelyje-darželyje įgyvendins „Nykštukų“ grupės ikimokyklinio ugdymo mokytoja Regina Savickienė. 
Projekto koordinatorė  Irena Jankauskienė, Vilniaus lopšelis – darželis „Žiedas“. Projekto partneriai: Lietuva (93), Turkija (2).

 

ETWINNING PROJEKTAS „TĖVŲ, SENELIŲ VAIKYSTĖS RANKDARBIAI, AMATAI“
2021-01-04

2021 m. sausio – balandžio mėnesiais „Nykštukų“ grupėje auklėtoja R. Savickienė vykdys  eTwinning projektą „Tėvų, senelių vaikystės rankdarbiai, amatai/Cocukluğumuzun el sanatlari childhood’s hand crafts“. Projekto koordinatorė Sibel Aladağ  (Turkija).  Projekto partneriai: Azerbaidžanas (1), Lietuva (2), Turkija (10).
Šio projekto metu vaikai domėsis savo tėvų, senelių, auklėtojų vaikyste, seniau naudojamais daiktais (amatais) ir jų kaita.  Vaikai kurs įvairius rankdarbius, dirbinius iš medžio, siūlų, gipso arba  molio.  

 

 

 

 

 

ETWINNING PROJEKTAS „SPALVŲ, ŠEŠĖLIŲ IR VEIDRODŽIŲ KARALYSTĖJE
2021-01-04

 
 

2021 m. sausio mėn. „Nykštukų“, „Pelėdžiukų“, „Smalsučių“ grupėse auklėtoja R. Savickienė ir logopedė R. Perminienė vykdys eTwinning projektą „Spalvų, šešėlių ir veidrodžių karalystėje/In the realm of colors, shadows, and mirrors“. Projekto koordinatorė Šiaulių lopšelio – darželio ,,Ežerėlis“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja Rūta Gedvilienė. Projekto partneriai: Lietuva (53), Turkija (13).
Projekto tikslas – ugdyti vaiko intelektualinius bei kūrybinius gebėjimus leidžiant pasireikšti pačiam vaikui, naudojant veidrodžius, šešėlius, šviesos stalus, įvairų apšvietimą (žibintuvėlius, lempas, žvakes).

TYRINĖJIMAI SU ETWINNING PROJEKTU „SPALVŲ, ŠEŠĖLIŲ IR VEIDRODŽIŲ KARALYSTĖJE“
2021-01-25

Šiaulių r. Meškuičių lopšelis-darželis sausio mėnesį dalyvavo tarptautiniame  eTwinning projekte „Spalvų, šešėlių ir veidrodžių karalystėje“ (In the realm of colors, shadows, and mirrors). Projekto metu vaikai tyrinėjo, stebėjo susidarančius šešėlius ir atspindžius naudodami veidrodžius, šviesos stalus, žibintuvėlius, lempas, žvakes, tokiu būdu ugdydamiesi intelektualinius bei kūrybinius gebėjimus.
Pirmą projekto savaitę vaikai keliavo į „Veidrodžių karalystę“. Naudodami veidrodžius jie stebėjo save ir draugus, grupės aplinką, tyrinėjo susidarančius atspindžius, mėgdžiojo draugų emocijas, žaidė žaidimus: „Aš esu linksmas, o dabar esu piktas“, „Aš matau draugus“, atliko artikuliacinę mankštą ir sekė pasaką apie Nykštuką Liežuviuką. Vaikai ieškojo daiktų, ant kurių gali pamatyti savo atvaizdą. Kiek nuostabos ir juoko buvo pamačius save ir draugus, supančią aplinką stikliniame eglutės žaisliuko burbule, ant metalinio puodo ar ant diskų plokštelės!
 
Pažiūrėję filmuką „Snieguolė ir septyni nykštukai“ ugdytiniai pastebėjo, kad pasakose stebuklingi veidrodžiai ne tik rodo atvaizdą, bet ir kalba. Vaikai patys tapo pasakos personažais ir naudodami interaktyviąją lentą ant raganos veidrodėlio piešė savo portretą. Vėliau darželinukai ant veidrodžio kopijavo savo atvaizdą ir vaidino pasakos fragmentą. Taip vaikai panaudodami interaktyviąją lentą tobulino informacinių technologijų gebėjimus, plėtojo kalbinius įgūdžius, meninius gebėjimus.

Antrą projekto savaitę vaikai keliavo į „Šešėlių karalystę“. Naudodami prožektorius vaikai išsiaiškino, kas yra šešėlis ir kaip jis susidaro, kaip šešėlius galima padidinti ir sumažinti, išbandė veiklas su atspindžiais. Vaikams labai patiko gaudyti draugų šešėlį, „skaityti“ savo vardus, žaisti žaidimą „Tunelis“, kurti šešėlių vaidinimus. Mažieji tyrinėtojai kūrė šešėlių paveikslus, piešė mylimo žaisliuko šešėlį. Į projektinę veiklą įsitraukė ir tėveliai – kartu su vaikais namuose ieškojo šešėlių, siuntė foto nuotraukas. Grupėje vaikai šias nuotraukas pristatė: pasakojo, kas jose užfiksuota, kaip ir kodėl susidarė šešėliai.

Į „Spalvų karalystę“ vaikai keliavo trečiąją projekto savaitę. Ikimokyklinukai mėgavosi kūrybiniu procesu įvairiomis technikomis piešdami ant šviečiančio molberto, stebėjo kaip keičiantis apšvietimui keičiasi piešinio spalvos. Kurdami spalvotus ledo paveikslus, perprato gamtoje vykstančius procesus. Vaikai pasiūlė idėjas, kaip kieme sukurti spalvoto sniego šalį. Grožėdamiesi spalvotais statiniais karštai diskutavo, kurios spalvos sniegas gražiausias. Visgi nutarė, kad gražiausia– balta žiema! Žaisdami su spalvomis, šviesomis, vandeniu, sniegu ir ledu vaikai ne tik patenkino smalsumo ir pažinimo poreikį, bet ir įtvirtino pagrindinių spalvų pavadinimus.

Projekto metu vaikai ne tik patyrė daug džiugių emocijų, sužinojo, kaip papildomu šviesos šaltiniu galima išgauti šešėlį. Samprotavo, kad šešėlis yra juodas, o žaidžiant su spalvomis galima išgauti įvairiaspalvius atspindžius.Projekto rezultatas nudžiugino – kadangi buvo naudojama daug patirtinio ugdymo ir STEAM elementų, ugdytiniai visapusiškai ,,ūgtelėjo“ aplinkos pažinimo, meninėje, sakytinės kalbos, tyrinėjimo ir kitose srityse. Mes, mokytojos, pasisėmėme naujų idėjų organizuojant vaikų veiklas darželyje, bendraujant ir stebint projekto partnerių veiklas.
https://www.svietimonaujienos.lt/tyrinejimai-su-etwinning-projektu-sviesu-seseliu-ir-veidrodziu-karalysteje/
Raminta Perminienė, logopedė, Regina Savickienė, ikimokyklinio ugdymo mokytoja

ETWINNING PROJEKTAS „KALĖDOS SU STEM“
2021-01-04
    
 

Gruodžio mėnesį  dalyvavome tarptautiniame eTwinning projekte „Kalėdos su STEM“ („Christmas with STEM“), kurį koordinavo Šiaulių lopšelio-darželio ,,Pasaka“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja Kristina Kalinauskienė. Projekte dalyvavo 15 Lietuvos ugdymo įstaigų, taip pat vienas Islandijos darželis.
Projekto metu vaikai gilino žinias apie žiemą, advento laikotarpį, Kalėdų tradicijas. Jie atliko kūrybines praktines STEM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos taikymo) užduotis.
Pirmą projekto savaitę vaikai įsitraukė į mokslo (Sciene) veiklas. Jie atliko tyrimą ,,Advento vainikas“, eksperimentavo su dirbtiniu sniegu, išgaudami jį iš įvairių medžiagų, tyrinėjo orus su pačių pasidarytomis priemonėmis ir juos fiksavo savaitės orų kalendoriuje, eksperimentavo su žvakėmis.
Antrą projekto savaitę ,,Nykštukų“ grupės vaikai atliko advento kalendoriaus užduotis. Veiklų metu mažieji naudojosi technologijomis (Technologies), išbandė įvairias internetines priemones, žaidė mūsų pačių ir projekto partnerių įvairiose platformose parengtus elektroninius žaidimus. Jie noriai fotografavo, interaktyvioje lentoje piešė senius besmegenius, dalyvavo robotukų lenktynėse.
Trečiąją savaitę „Nykštukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikai priėmė inžinerinius (Engineering) iššūkius: iš įvairių medžiagų konstravo eglutes, statė namus ir kitus statinius. Projekto dalyviai siūlė savo idėjas ir jas įgyvendino. Pastatė neįprastą kalėdinių dovanų bokštą.
Ketvirtą projekto savaitę vaikai atliko matematikos (Mathematics) užduotis. Panaudodami įvairias erdves bei medžiagas, kopijavo skaitmenis, skaičiavo, ieškojo geometrinių formų. Tradiciniame Kūčių vakaro žaidime „Šiaudas“ vaikai traukė iš po staltiesės šiaudus ir matavo, kuris iš jų ilgiausias, kuris trumpiausias. Visi smagiai išbandė „Fraktalų geometriją“.
Džiugu, kad į projekto veiklas įsitraukė ir vaikų  tėveliai: kepė kalėdinius sausainius, atliko matematines užduotis.
Pastebėjome, kad projektinė veikla paįvairino ugdymo procesą. Vaikai ne tik išradingai, neįprastai naudojo įvairias medžiagas, drąsiai eksperimentavo, ieškojo sprendimų, siūlė savo idėjas, bet ir praplėtė žinias.
Pasibaigus projektui sukūrėme elektroninę knygą, kurioje atsispindi projekto veiklos. Nuoroda į elektroninę knygą:
https://www.storyjumper.com/book/read/95712506/Tarptautinis-eTwinning-projektasChristmas-with-STEM
Auklėtojos: R. Savickienė, S. Mickuvienė