Projektai

Paskelbta: 2024 19 kovo

Šiaulių rajono priešmokyklinio amžiaus vaikų patyriminis interaktyvus pilietiškumo ugdymo projektas „Draugystės tiltai“
2023-03-08

„Smalsučių“ grupės projekto „Draugystės tiltai“ veiklos
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Reda Skėrytė

PROJEKTAS „ADVENTO VAINIKAS“
2023-12-23

MEŠKUIČIŲ LOPŠELIUI-DARŽELIUI – PROJEKTO ,,SVEIKATA VISUS METUS 2023“ III VIETOS DIPLOMAS
2023-12-07

Visus metus Meškuičių lopšelio-darželio bendruomenė dalyvavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) ir jų partnerių, Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro projekte „Sveikata visus metus 2023“. Lopšelio-darželio „Sveikatos patrulių“ komanda kiekvieną mėnesį kvietė visus įveikti vis naujas iššūkius ir užduotis užduotis, kuriuos vertino LMNŠC direktoriaus patvirtinta vertinimo komisija. Prie įdomiausių, originaliausių, kūrybiškiausių atrinkti šie lopšelio-darželio bendruomenės darbai: „Žmogus tampa labai drąsus, kai yra užtikrintas kad jį myli“, „Jeigu kiekvienas šluotų ties savo durim, visa gatvė būtų švari / sveikatai palanki aplinka“, „Sveikatos dovanos gamtoje ir Eugenijos Šimkūnaitės knygose“, „Kai sveikas maistas – nereikalingas ir vaistas“, „Nerauk, neskink, neplėšk, žmogau, esi tos pačios gamtos dalis” ir kt. Darbai skelbiami tinklalapyje www.ssus.lt.
Gruodžio 7 d. Lietuvos neformaliojo švietimo agentūroje vykusioje baigiamojoje konferencijoje „Sveikata yra dovana, kurią reikia pasidovanoti sau pačiam”, išgirsta džiugi žinia – lopšelis-darželis tapo trečios vietos laimėtojais! Ir tai dar ne viskas – Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondas puikiai įvertino iššūkio „Sveikatos dovanos gamtoje ir Eugenijos Šimkūnaitės kūryboje“ veiklas. Lopšelis-darželis tapo nominacijos „Įdomiausiai pristatyti darbai“  nugalėtoju!
Vilniuje lopšelio-darželio patirtį apie sveikatos ugdymą pristatė mokytojų komanda – Reda Skėrytė, Erika Dargužienė, Aušra Žukauskienė, Neda Dovidaitytė. Juoko ir teigiamos energijos praktikos pasisėmusios S. Šafranausko paskaitoje, žaismingai pristačiusios pranešimą „Ar kada dovanojote sveikatą?“, į lopšelį-darželį mokytojos parvežė naujų idėjų, diplomą, dovanas – knygas, žaislus, žaidimus, E. Šimkūnaitės arbatą ir…saldainius ,,Meška šiaurėje“, kuriuos gamtos mokslų daktarė mėgo ir svečius vaišino. Be to, vienas iš jos slapyvardžių buvo susijęs su šių saldainių ir mūsų miestelio pavadinimais – MEŠKA.
Dalyvavimas projekte „Sveikata visus metus 2023“ padėjo vaikams įgyti bendrą sveikatos suvokimą, išsiugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, paskatino juos rinktis sveiką gyvenimo būdą. Darnaus komandinio darbo sėkmė – sveikatos ugdymas įdomiomis, vaikams patraukliomis formomis, aktyvus lopšelio-darželio bendruomenės narių bendradarbiavimas, sveikatos ugdymo gerosios patirties pavyzdžių viešinimas.
Plačiau: 
https://www.simkunaites-fondas.lt/paskelbti-konkurso-sveikatos-dovanos-gamtoje-ir-eugenijos-simkunaites-kuryboje-nugaletojai/
https://siauliuraj.lt/veiklos-sritys/svietimas/svietimo-istaigu-naujienos/293/meskuiciu-lopseliui-darzeliui-projekto-sveikata-visus-metus-iii-vietos-diplomas:3946
https://www.ssus.lt/lt/sveikatos_ugdymo_naujienos/732/

APLINKOSAUGINIS PROJEKTAS „MAŽAIS ŽINGSNELIAIS TVARUMO LINK“. EDUKACIJA „AŠ TAIP PAT ESU ECO PLASTIKAS“
2023-11-30

Lopšelio-darželio mokytojų, kitų darbuotojų, ugdytinių tėvų komanda lapkričio 30 d. dalyvavo edukacijoje „Aš taip pat esu ECO plastikas“. Edukacijos dalyviai praplėtė žinias apie plastiko žalą ir sužinojo, kaip būtų galima jį panaudoti. Apžiūrėjo jau sukurtus gaminius iš plastikinių maišelių. Edukacijos dalyviai kirpo plastikinius maišelius, dėjo juos sluoksniais ir specialaus aparato, kurio temperatūra siekė +145 laipsnius, pagalba sudėtus sluoksnius sulydė į vieną.
Edukacijos metu iš plastikinių maišelių pagamintus padėkliukus, skirtukus, paveiksliukus bendruomenės nariai naudoja savo kasdienybėje. Diskusijų apie plastiko žalą metu paaiškėjo, kad vieni projekto dalyviai rūšiuoja atliekas, o kiti – po edukacijos pasižadėjo rūšiuoti.


Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Erika Dargužienė

APLINKOSAUGINIS PROJEKTAS „MAŽAIS ŽINGSNELIAIS TVARUMO LINK“. EDUKACIJA „TEKSTILINIO MAIŠELIO DEKORAVIMAS ĮVAIRIA TECHNIKA“
2023-11-23

Lapkričio 23 d. „Smalsučių“, „Pelėdžiukų“ ir „Nykštukų grupių vaikai, mokytojai ir kiti grupėje dirbantys dalyvavo edukacijoje „Tekstilinio maišelio dekoravimas įvairia technika“. Edukatorė papasakojo apie plastiko šiukšlių žalą supančiai gamtai ir mums patiems. Aptarę plastiko žalą gamtai, bendrai sutarėme, kad tekstilinio maišelio naudojimas prisidėtų prie aplinkos saugojimo, plastiko šiukšlių mažinimo. Edukacijos metu vaikai ir suaugę sužinojo kas yra eskizas, piešė jį ir mokėsi eskizą perkelti ant tekstilinio maišelio. Kūrybiniams sumanymams įgyvendinti naudojo markerius ir dažus drobės dekoravimui. Piešimas markeriais ir dažais suteikė dalyviams galimybę ne tik išreikšti savo kūrybinius sugebėjimus, bet ir išbandyti įvairią drobės dekoravimo techniką. Savo paties dekoruotą tekstilinį maišelį jie panaudojo parsinešant savo darbelius iš darželio, lankėsi su tėveliais parduotuvėje ir susidėjo į juos pirkinius.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Erika Dargužienė

Projektas „Sveikata visus metus 2023“. Lapkričio  mėnesio iššūkis „Nugalėti blogus įpročius galima tik šiandien, o ne rytoj“
2023-11-29

PROJEKTAS „EMOCIJŲ ŠALIS“. EDUKACIJA „ŠALIA ŽIRGO“
2023-11-29

29 d.  17 darželinukų važiavo į Šiaulių jaunųjų gamtininkų centrą, kur dalyvavo edukacijoje „Šalia žirgo“. Edukacijos paskirtis – vaikų sąmoningumo ir vertybinių nuostatų (atsakomybės, empatijos, pagarbos) ugdymas pažįstant žirgus, suvokiant jų reikšmę bei svarbą žmogaus gyvenime. Susibūrę prie židinio kalbėjomės apie žirgų gyvenimo sąlygas, jų išvaizdą, mitybą. Sužinojome, kad žirgas turi kanopas, karčius, ėda avižų košę. Visus nustebino arklio danties dydis. Po to keliavome į žirgyną. Čia vaikai šukavo ir glostė poniuką. Jie šnekučiavosi: poniuko kailis švelnus; nuo jo sklinda šiluma, ramybė; gera būti šalia tokio gyvūno; norėčiau namuose turėti tokį augintinį; jis labai mielas. Vaikai jautėsi atsipalaidavę, šypsojosi ir džiaugėsi poniuko draugyste.  Aplankėme žirgyne ir lauke esančius žirgus. Juos pavaišinome obuoliukais bei morkomis. Vaikai domėjosi, ar žirgams lauke nešalta, kodėl kiti žirgai turi apsiaustus ir kt. Į visus jiems rūpimus klausimus atsakė edukatorė.


Šią popietę, praleidę su žirgais, vaikai sužinojo naujų žodžių, pamatė įvairių daiktų, susijusių su žirgais, o svarbiausia, patyrė daug gerų emocijų.  
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

APLINKOSAUGINIS PROJEKTAS „MAŽAIS ŽINGSNELIAIS TVARUMO LINK“. „ANTRINES ŽALIAVAS NAUDOJAME KŪRYBIŠKAI“
2023-10-30

Antrinės žaliavos – tai buityje ar komercinėje veikloje panaudoto popieriaus, stiklo, plastmasės ir metalo likučiai, kuriuos perdirbus gaminami nauji gaminiai arba šiuo atveju – darbeliai. Savo buityje galime atrasti daug likučių, kuriuos vaikai kartu su mokytojomis kūrybiškai panaudojo meninėje veikloje. 
Apibendrinant kūrybines veiklas, galima teigti, jog vaikai pamatė, kad ir iš antrinių žaliavų likučių galime sukurti nuostabaus grožio darbelius, kurie teikia pozityvių emocijų ir motyvuoja kurti. 
Vaikams labai patiko gaminti darbelius. Paroda skatino vaikų kūrybiškumą. Dauguma suvokė, kad jau nebereikalingi daiktai gali būti panaudojami saviraiškai, grožio kūrimui.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Erika Dargužienė

Projektas „Sveikata visus metus 2023“. Spalio mėnesio iššūkis „Drausti negalima leisti.“ (Kur dėti kablelį?) / Saugus ir atsakingas elgesys.
2023-10-27
Nuoroda: Šiaulių r. Meškuičių lopšelis-darželis, tema „Žirklės – draugas ar baubas“

PROJEKTAS „EMOCIJŲ ŠALIS“. EDUKACIJA „BAIMĖS MONSTRIUKAS. KAIP JĮ NUGALĖTI?
2023-10-19

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai dalyvavo VŠĮ „Edukacinių projektų“ specialistų vykdomoje edukacijose: „Baimės monstriukas. Kaip jį nugalėti?“. Darželinukai kūrė ir pavadino savo „baimės monstriukus“. Jie įvardino, kada „baimės monstriukai“ gali išlįsti, mokėsi juos  nugalėti. Žaisdami vaikai keliavo į „monstriukų pasaulį“, kuriame atliko užduotis, mokėsi atskirti, kaip atrodo liūdintis, džiaugsmingas, bijantis, pykstantis, ramus, laimingas vaikas. Atpažinę, įvardinę jausmą kalbėjosi apie tai, kas vienoje ar kitoje situacijoje sukėlė konkretų jausmą ir kaip su juo susitvarkyti.
Edukacijos metu dauguma 3-6 metų vaikų atpažino ir pavadino savo, kitų emocijas, jausmus, o vyresnieji (5-6 metų) vaikai nusakė emocijų, jausmų priežastis. Su suaugusiųjų pagalba jie surado tinkamus, kitiems priimtinus emocijų ir jausmų išraiškos būdus.


Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

PROJEKTAS „EMOCIJŲ ŠALIS“. EDUKACIJA „PAŽINK EMOCIJAS SU GYVŪNU“
2023-10-18

„Pelėdžiukų“ grupės vaikai lankėsi Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre ir dalyvavo edukacijoje „Patirk emocijas su gyvūnu“. Darželinukus pasitiko ilgaplaukė kurtė Asia. Ji pasisveikino su drąsiausiais vaikais. Veiklos metu darželinukai sužinojo apie šunų laikymą, dresavimą, jų kailio priežiūrą. Vaikai mokėsi  saugiai susipažinti su svetimu šunimi: kaip prieiti prie svetimo šuns, kaip elgtis pavojingo šuns akivaizdoje. Veiklai įpusėjus jau visi drąsiai glostė, šukavo, maitino ir net dresavo Asią kliūčių ruože. Pastebėjome, kad, bendraujant su šuniuku, pamažu dingo vaikų nerimas.
Veiklos metu vaikai patyrė daug teigiamų emocijų. Visi noriai lietė Asią ir glaudėsi prie jos, patirdami malonius išgyvenimus, tikrą džiaugsmą. 


Po edukacijos su Asia ir jos draugais, aplankėme Katinų muziejų, kur karaliavo katinai ir katytės. Jų buvo daugybė: ir statulėlių, ir puodelių, ir ženkliukų, ir … tikrų katinų ir katyčių.
Taip pat nepraleidome progos pabuvoti „Gyvūnijos sode“, išgirsti kalbantį ir vis dėmesio reikalaujantį kakadu, vikriąsias pelytes ir pelėnus, gekonus, triušiukus, žiurkėnus, sausumos vėžliuką ir net smauglį….

Vaikams naudinga žaisti, bendrauti su gyvūnais. Tai ramybės, atsipalaidavimo šaltinis. Bendraudami su gyvūnais vaikai įgyja daugiau pasitikėjimo savo jėgoms, ugdosi kantrybę, tolerantiškumą, empatiją ir stiprina savo sveikatą.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Erika Dargužienė

Projektas „Sveikata visus metus 2023“. Rugsėjo mėnesio iššūkis „Yra trys būtini įpročiai, kurie padeda bet kokiom sąlygom viską pasiekti. Tai – įprotis dirbti, įprotis mokytis, įprotis būti sveikam“. (Polis Bregas)
2023-09-30
Nuoroda: Rugsėjo mėnesio iššūkis

APLINKOSAUGINIS PROJEKTAS „MAŽAIS ŽINGSNELIAIS TVARUMO LINK“. EDUKACIJA „GAMTOS STEBUKLAI EKOLOGINIAME TALKŠOS TAKE“.
2023-09-28

Rugsėjo 28 d. priešmokyklinukai lankėsi Šiaulių Jaunųjų gamtininkų centro edukaciniame užsiėmime „Gamtos stebuklai Talkšos ekologiniame take“. 5 kilometrų Talkšos ekologinis takas įrengtas Šiauliuose, rytinėje Talkšos ežero pakrantėje, Talkšos bei Salduvės parkuose. Taką sudaro 23 stotelės su  informaciniais stendais, kuriuose galima rasti informacinę medžiagą apie Talkšos ežero pakrančių augmeniją, gyvūniją, kraštovaizdžių įvairovę bei šios vietovės istoriją.
Priešmokyklinukai aplankė dalį Talkšos ekologinio tako stotelių, kuriose atliko gamtos stebėjimo, tyrinėjimo užduotis, susipažino su ežero pakrantės mikroflora ir fauna. Priešmokyklinukams patiko pro žiūronus stebėti plaukiojančias antis. Kartu su edukatore vaikai apibūdino paukščius, nusakė jų kūno sandarą, išsiaiškino mitybos ypatumus. Vaikų dėmesį patraukė nedidelis upelis. Jie stebėjo tekantį vandenį, ieškojo jo gyventojų.
Edukacinės išvykos metu priešmokyklinukai ne tik susipažindino su mus supančios gamtos grožiu, stebuklais ir paslaptimis, bet ir sužinojo, kaip reikia saugoti gamtą ir kaip kiekvienas iš mūsų galime prie to prisidėti. 


Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Ilona Vrubliauskienė

APLINKOSAUGINIS PROJEKTAS „MAŽAIS ŽINGSNELIAIS TVARUMO LINK“.
2023-09-26

Kaip tinkamai išrūšiuoti šiukšles? Kur dėti naudojimui tinkamus, bet nebereikalingus daiktus? Kokias šiukšles dėti į geltoną, žalią ir mėlyną konteinerius? Kas nutiks jei tinkamai nerūšiuosime šiukšlių? Į šiuos ir daugelį kitų klausimų aplinkosaugos tema atsakymus sužinojome sudalyvavę Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) atstovės edukacijoje.
ŠRATC atstovė papasakojo apie pasaulio klimato kaitą, tirpstančius pasaulio ledynus. Visi kartu bandėme įsivaizduoti, kaip atrodytų Lietuvos teritorija, jei įvyktų prognozuojami nepageidaujami klimato kaitos pokyčiai.
Darželinukus sudomino praktinė užduotis – atliekų rūšiavimas į spalvotus konteinerius. ŠRATC atstovė patarė vaikams, kur dėti vieną ar kitą atlieką. Ji akcentavo, kad rūšiuodami atliekas, prisidedame prie gamtos saugojimo.

ŠRATC atstovė papasakojo apie Šiauliuose veikiantį ,,Daiktų kiemą“. Dar tinkamus naudoti daiktus galime ne išmesti į atliekas, o pristatyti į specialiai įrengtas patalpas ir pasidalinti su tais, kuriems jų reikia.
Vykdydami projekto „Mažais žingsneliais tvarumo link“ veiklas, sudalyvavome tvarumo akcijoje „Tausojame gamtą“ ir į lopšelį-darželį nešėme  0,5 litro talpos stiklainius. Visi kartu mes surinkome 101 stiklainį ir perdavėme ŠRATC atstovei. Stiklainiai bus panaudoti kilniam tikslui – pripildyti pagamintais troškiniais, sriubomis, džemais ir išdalinti maisto stokojantiems žmonėms. Dalyvaudami akcijoje prisidėjome prie gamtos tausojimo ir antrinio, prasmingo stiklainių panaudojimo.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Erika Dargužienė

Projektas „Sveikata visus metus 2023“. Rugpjūčio mėnesio iššūkis „Nerauk, neskink, neplėšk, žmogau, esi tos pačios gamtos dalis“. (Dr. Eugenija Šimkūnaitė)
2023-08-30


Projektas „Sveikata visus metus 2023“. Liepos mėnesio iššūkis „Kai sveikas maistas-nereikalingas ir vaistas“.
2023-07-26
Nuoroda: Liepos mėnesio iššūkis

Projektas „Sveikata visus metus 2023“. Birželio mėnesio iššūkis: „Sveikatos dovanos gamtoje ir Eugenijos Šimkūnaitės kūryboje“.
2023-06-23

Sužinoję birželio mėnesio iššūkį, išskubėjome į bibliotekas ieškoti E. Šimkūnaitės knygų. Lankėmės Meškuičių miestelio, Meškuičių gimnazijos, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos bibliotekose. Bendradarbiaujant su bibliotekininke A. Čekanauskiene knyga „Girios medeliai žali žaliuonėliai“ atkeliavo iš Naisių bibliotekos.
Lopšelio-darželio seklyčioje įkūrėme skaityklą, kur mokytojai skaitė E. Šimkūnaitės knygas ir svarstė, kokius augalus pasirinkti projektinei veiklai. Nutarta pasidomėti, ką žiniuonė savo knygose rašė apie lopšelio-darželio „Ožio darže“ auginamus augalus, vaistažolių arbatas.
Išsikėlėme šiuos uždavinius:
1. sakytinė kalba: vaikai klausysis skaitomų E. Šimkūnaitės kūrinėlių (4 ž.) ir atsakys į pateiktus klausimus (5 ž.);
2. rašytinė kalba: vaikai kopijuos vaistažolių pavadinimus (5 ž.) ir pavadins raides (6 ž.), suras tokius pat parašytus žodžius (5 ž.);
3. aplinkos pažinimas: vaikai atpažins ir pavadins vaistažoles (4 ž.), žinos ir pasakys, kad sveikatą galima stiprinti pasitelkiant vaistažoles (6 ž.);
4. meninė raiška: vaikai pieš vaistažoles ir išryškins reikšmingas jų detales (augalo dalis), bruožus (spalva, forma ir t.t.) (5 ž.);
5. tyrinėjimas:vaikai atpažins džiovintas ir šviežias vaistažoles; pavadins vaistažolių arbatas pagal kvapą (6 ž.).
„Ožio darže“ auginame čiobrelius, raudonėlius, braškes, juozažoles, mėtas, peletrūną, rūgštynes. Mokytojai parengė korteles su vaistingųjų augalų pavadinimais, E. Šimkūnaitės knygose nurodytomis gydomosiomis jų savybėmis ir su vaikais kortelėmis paženklino augalų augimo vietas.
„Ožio darže“ projekto dalyviai žaidė žaidimus: „Surask vaistažolę pagal paveikslėlį“, „Surask vaistažolę pagal užrašą“, „Surask vaistažolės augimo vietą“ ir t.t. Žaidimo metu vaikai pavadino vaistažoles ir domėjosi, kokias ligas jos gydo.
Vaikai grupėse rado įvairių vaistažolių, apibūdino jų kvapus ir spalvas, svarstė kur jos randamos, kam naudojamos ir pan. Darželinukai pavadino vaistažoles ir jų dalis: lapai, žiedai, šaknys, uogos, sėklos, stiebas. Jie aiškinosi, kuri vaistažolių dalis, kokį negalavimą gydo.
Lauko edukacinėse erdvėse vaikai piešė vaistinguosius augalus ir surengė tėveliams piešinių parodą „Mus gydantys augalai“.
Vaikai rašė vaistažolių pavadinimus, spalvino jų paveikslėlius ir ieškojo atitikmenų „Ožio darže“.
Nuo seno, patikimiausias būdas išsaugoti žoleles ir naudingąsias jų savybes ilgesniam laikui – jas tinkamai išdžiovinti. Priešmokyklinukai surišo mėtas į ryšulėlius ir pakabino juos džiūti.
Vaikai tyrinėjo džiovintas ir nedžiovintas vaistažoles, surado atitikmenis, pavadino, pasakė, kuo jos naudingos. Vaikai džiovintas ir nedžiovintas vaistažoles užplikė į atskirus permatomus puodukus (indus) ir stebėjo, kaip keičiasi džiovintos ir nedžiovintos vaistažolės, vandens spalva, kvapas.
Vaikai uostė arbatų skleidžiamus kvapus, ragavo ir bandė atspėti, kokių vaistažolių arbatas geria. Gurkšnodami klausėsi apie jų naudą sveikatai. Pasak E. Šimkūnaitės „arbatą galima gerti su cukrum ir be cukraus, nors tikri arbatininkai tvirtina, kad arbata toks tobulas gėrimas, kad jokie priedai jai nereikalingi“.
Skaitėme E. Šimkūnaitės knygą „Girios medeliai, žali žaliuonėliai“. „Ožio darže“ suradome augančią vyšnią ir obelį. Patogiai įsitaisėme ir klausėmės pasakų apie šiuos medžius. Vaikai sužinojo, kad vyšnios ir laukiniai obuoliukai labai naudingi žmogaus sveikatai.
Priešmokyklinukai papuošė popierinius maišelius ir į juos sudėjo džiovintas arbatžoles. Žolelių arbata – puiki dovana sveikatai.
Birželio 16 d. mūsų įstaigoje svečiavosi Joniškio lopšelio-darželio „Saulutė“ darbuotojai. Jie domėjosi mūsų sukurtomis edukacinėmis lauko erdvėmis. Svečius pakvietėme sudalyvauti viktorinoje „Ką žinau apie vaistinguosius augalus ir E. Šimkūnaitės kūrybą“. „Saulutės“ lopšelio-darželio darbuotojai smagiai praleido laiką, daug pamatė bei patyrė, praplėtė žinias apie vaistinguosius augalus ir žolininkę E. Šimkūnaitę. Kaip gera mokytis vieniems iš kitų!
„Vaistažolių poveikis žmogui labai priklauso nuo požiūrio į augalą: tiems, kurie sako, kad jie neveikia, tai iš tiesų ir neveiks, o tiems, kuriems vaistažolės yra nuostabūs draugai ir pagalbininkai, visada padės tiek, kiek tik galės“. MES TIKIME VAISTAŽOLIŲ GALIA! O JŪS?
Nuoroda:
https://www.canva.com/design/DAFloLqYFDU/xs1haL4Wwuyi0zDnKKr2gA/view?utm_content=DAFloLqYFDU&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

PROJEKTAS „SVEIKATA VISUS METUS 2023“. GEGUŽĖS MĖNESIO IŠŠŪKIS „JUDĖJIMAS GALI PAKEISTI VISUS PASAULIO VAISTUS, BET VISI PASAULIO VAISTAI NEGALI PAKEISTI JUDĖJIMO.“
2023-05-31

Lopšelyje-darželyje didelį dėmesį skiriame vaikų fizinės sveikatos stiprinimui. Lopšelis-darželis pripažintas sveikatą stiprinančia mokykla, įtrauktas į Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą, vykdo sveikatingumo programą ,,Sveikas darželis“.
Aktyviai dalyvaujame respublikiniuose projektuose ir programose: „Futboliukas“, „Olimpinė karta“, „Mažųjų olimpinės žaidynės“, „Playmakers“, „Sveikatiada“, „Diena be automobilio“ ir kt. Tad judrios ir aktyvios veiklos lopšelyje-darželyje tikrai nestinga visus metus.
Lopšelio-darželio vaikai – tikri sveikuoliukai: kiekvieną rytą mankštinasi, lauke važinėjasi paspirtukais, žaidžia judriuosius žaidimus, krepšinį ir futboliuką, varžosi estafetėse, dalyvauja kūno kultūros valandėlėse ir t.t. Aktyviai judėdami sporto salėje ir lauke jie patiria daug  teigiamų emocijų, pasijunta stipresni, žvalesni, sveikesni.
Kartu su vaikais įvairių veiklų, kūno kultūros valandėlių, mankštų metu sportuoja ir jų mokytojai bei mokytojų padėjėjai. Manome, jog geras pavyzdys yra užkrečiamas.
Lopšelyje-darželyje dirba 25 darbuotojai, net 50% jų į darbą atvyksta dviračiais arba pėstute. Laisvalaikiu jie taip pat skiria laiko aktyviam judėjimui: važinėjasi dviračiais ar riedučiais, vaikšto po parką, mankštinasi ir žaidžia judriuosius žaidimus su šeimos nariais.
Gegužės 13 d. „Sveikatos patrulių“ komanda (7 lopšelio-darželio darbuotojai) dalyvavo Tarptautinei šeimos dienai paminėti skirtame žygyje. Žygeiviai įveikė 14 km. atstumą maršrutu Meškuičiai-Naisiai-Meškuičiai. Visi džiaugėsi aktyviai ir turiningai praleista diena. Tai pirmasis darbuotojų žygis. Valio! Finišas sėkmingai pasiektas.
Judėjimas su muzika- neišsenkanti saviraiškos ir savirealizacijos priemonė. Gegužės 18 d. organizavome tradicinę šokių šventę-konkursą „Medutis“. Į renginį susirinko išties gausus būrys šokėjų – net 134. 
Lopšelyje-darželyje įgyvendiname „Alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos programą“. Darželinukai su mokytojomis ugdomosios veiklos metu kalbėjosi apie sveiką gyvenseną ir atsakingą elgesį su vaistais. Vaikai išsiaiškino, kad vaistai skirti gydyti ligas, kad juos galima vartoti tik tada, kai sergi. Priešmokyklinukai kūrė darbelį „Gydytojas“: aplikavo, piešė, rašė. Vaikai suprato, kad vaistai negali pakeisti aktyvaus judėjimo, todėl jie pažadėjo ir toliau  daug sportuoti, judėti!
„Sveikatos patrulių“ komanda pritaria teiginiui – aktyvų fizinį gyvenimą gyvenantys žmonės yra sveikesni, darbingesni, gražesni ir geresnės nuotaikos. Tad visi kuo daugiau judėkime!
Nuoroda:
https://read.bookcreator.com/7MdZx1c22vlFbHeRZFBuJwDwvm6b2sHSt7s5RG-hEgh3OIo5vkezNw/XOWlxeZCStykf9n1DsIIjA/1uW6fNV-TGmNlls0x1tVaw

PROJEKTAS „SVEIKATA VISUS METUS 2023“. BALANDŽIO MĖNESIO IŠŠŪKIS „JEIGU KIEKVIENAS ŠLUOTŲ TIES SAVO DURIM, VISA GATVĖ BŪTŲ ŠVARI / SVEIKATAI PALANKI APLINKA“
2023-04-28

,,Kačiukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių vaikai svarstė, ką jie patys gali padaryti, kad gyventume švaresnėje aplinkoje. Nešini darbo įrankiais jie išskubėjo į lopelio-darželio kiemą. Čia grėbė likusius rudeninius lapus, šlavė takelius, rinko akmenukus, vėjo nulaužytas šakas. Pamatę kažkieno numestas ar vėjo atpūstas šiukšles, nedvejodami jas surinko ir išrūšiavo į spalvotuosius ar kompostavimo konteinerius. Džiugu, kad lopšelio-darželio teritorijoje šiukšlių pavyko rasti labai nedaug. Veiklos metu vaikai mokėsi tvarkyti aplinką, rūšiuoti atliekas. Tokia veikla moko juos nuo pat mažens suvokti, kad aplinkos grožis ir saugumas priklauso nuo mūsų pačių.
,,Nykštukų“ grupės vaikai tyrinėjo lopšelio-darželio aplinką: apžiūrėjo ir pasidžiaugė augančiais medžiais, krūmais. Jie pastebėjo pradėjusius žaliuoti gėlyčių lapelius ir besistiebiančius į saulutę gėlių žiedelius, medelių ir krūmų pumpurėlius. Vaikai svarstė, kokioje aplinkoje jie norėtų gyventi ir nutarė – jei kiekvienas pasodintų po gėlytę, tai mus supanti aplinka būtų gražesnė. Ilgai nesvarstę, darželinukai grupėje pasėjo gėlyčių ir atsakingai  prižiūrėjo: padėjo ant palangės, kur daug šviesos ir šilumos, laistė, stebėjo, kaip išdygo daigeliai, kaip jie auga. Kai augalėliai paaugs, vaikai juos pasodins gėlyne, taip prisijungdami prie aplinkos puoselėjimo ir grąžinimo.Lopšelis-darželis aktyviai bendradarbiauja su miestelio bendruomene ir džiaugiasi galėdamas prisidėti prie viešųjų erdvių tvarkymo. ,,Smalsučių“ grupės vaikai ir darbuotojai darbavosi Meškuičių miestelio parke: grėbė, šlavė, rinko sausas šakas ir kt. Manome, kad patys padirbėję, vaikai atsakingai elgsis ir gebės pasirūpinti aplinkos švara, tvarka. Juk vaikščioti, bėgioti, sportuoti, žaisti tvarkingame parke daug smagiau.
Lopšelis-darželis dalyvauja respublikiniame projekte „Mes rūšiuojam“. Visa miestelio bendruomenė, aplinkinių kaimų gyventojai aktyviai įsijungia į šį projektą ir du kartus per metus pristato nebetinkamą naudoti buitinę techniką ir elektronikos prietaisus. Lopšelyje-darželyje yra specialūs kibirėliai senų elementų surinkimui. Džiugu, kad vaikai, tėvai, darbuotojai atneša ir sudeda į juos nebetinkamas naudojimui baterijas, mobiliuosius telefonus ir kt. Projekto organizatoriai, atsižvelgdami į surinktą atliekų kiekį, skiria pinigines lėšas lopšelio-darželio ugdomosios aplinkos turtinimui. Šis projektas tęsiamas jau kelerius metus. Džiaugiamės, kad prisidedame prie aplinkos taršos mažinimo į šią veiklą įtraukdami miestelio bendruomenę, aplinkinių kaimų gyventojus.
Vaikai – neabejotinai imliausia visuomenės dalis. Jų įpročiai, vertybinės nuostatos dar tik formuojasi, tad kalbėti apie aplinkosaugą, gamtos išteklių tausojimą, atliekų rūšiavimą turime pradėti dar ikimokykliniame amžiuje.
Nuoroda: Jeigu kiekvienas šluotų ties savo durim, visa gatvė būtų švari

PROJEKTAS „SVEIKATA VISUS METUS 2023“. KOVO MĖNESIO IŠŠŪKIS „ŽMOGUS TAMPA LABAI DRĄSUS, KAI YRA  UŽTIKRINTAS, KAD JĮ MYLI“.
2023-03-31
Nuoroda:
https://www.canva.com/design/DAFesT6ewVc/4CMQMktMWR7OlX_Abz9ksg/view utm_content=DAFesT6ewVc&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

DRAUGYSTĖS TILTAI
2023-03-15

Priešmokyklinės ugdymo grupės „Smalsučiai“ vaikai dalyvavo Šiaulių rajono priešmokyklinio amžiaus vaikų patyriminio interaktyvaus pilietiškumo ugdymo projekte „Draugystės tiltai“, kurį organizavo Šiaulių r. Kužių mokyklos priešmokyklinio ugdymo mokytojai. Projekto veiklose dalyvavo aštuonios Šiaulių rajono įstaigos, dešimt priešmokyklinio ugdymo grupių.
Projekto tikslas – ugdyti priešmokyklinio amžiaus vaikų pilietiškumą bei tautinį ir kultūrinį tapatumą, taikant STEAM veiklas, bendravimą ir bendradarbiavimą su kitų įstaigų priešmokyklinio amžiaus ugdytiniais interaktyviomis priemonėmis.
Projektas prasidėjo vasario 1 d. STEAM veiklas vykdėme savarankiškai savo įstaigose. Kiekvieną dieną skyrėme vis kitai STEAM raidei.
S – vaikai atliko eksperimentą, naudojant 3 spalvas. Jie skirtinguose induose dažė vandenį geltona, žalia ir raudona spalvomis. Indus su vandeniu išnešė į lauką ir svarstė, kas su juo nutiks per naktį. Kitą dieną vaikai džiaugėsi pavykusiu eksperimentu ir padarė išvadą, kad vanduo šaldomas virsta ledu.

T – priešmokyklinukai planšetiniais kompiuteriais Canva programa sukūrė sveikinimą Kovo 11-osios proga ir nusiuntė projekto dalyviams (partneriams) – Gruzdžių lopšelio-darželio „Puriena“ priešmokyklinės ugdymo grupės „Pelėdžiukai“ vaikams.
E – vaikai iš įvairių priemonių sukūrė „Draugystės tiltus“. Vieną rytą grupėje jie atrado ant grindų priklijuotą mėlyną tapetą. Vaikai svarstė, kas čia gali būti, kaip gali susitikti draugai, esantys skirtingose upės pusėse. Kartu ieškojome informacijos apie įvairius tiltus: sijinius, arkinius, santvarinius. Pasiskirstę į 4 grupes, vaikai statė „Draugystės tiltus“. Veiklai panaudojo rastas priemones: kaladėles, skalbinių segtukus, popierinius puodelius, medinius pagaliukus, popierinius vamzdelius, varžtus, popieriaus lapus, popierinius ritinėlius, lipnią juostą.

A – projekto dalyviai iš antrinių žaliavų sukūrė „lietuvišką“ traukinuką. Vaikai žiūrėjo ir aptarė nuotraukas, paveikslėlius apie traukinius. Svarstė, kaip gali atrodyti „lietuviškas“ traukinys. Traukinio gamybai jie panaudojo dėžes, krepinį popierių. Darbas grupėse virte virė: vieni laikė popierių, kiti-matavo, kirpo, tvirtino lipnia juosta. Vėliau visi „pasivažinėjo“ savo traukinuku.

M – vaikai iš pasirinktų priemonių sudėliojo žodį LIETUVA. Jie suskaičiavo, kiek vienai raidei panaudojo detalių ir sudarė diagramą.

Kovo 10 d. vyko baigiamasis  interaktyvus  susitikimas ZOOM platformoje. Vaikai ir mokytojai giedojo Lietuvos valstybės himną, vyko darbas grupėse. Dalyvių poros pristatė vykdytas veiklas, vyko viktorina, kurios metu vaikai uždavė vieni kitiems iš anksto paruoštus klausimus-užduotis. Susitikimas baigėsi dalyvių palinkėjimais Lietuvai.

Dalyvavimas projekte suteikė vaikams galimybę laisvai, kūrybiškai, išradingai švęsti Lietuvos istorines datas, tyrinėti, pažinti ir kurti Lietuvai skirtingų dalykų (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos) kontekste. Dirbant grupelėse vaikai diskutavo, tarėsi, bendrai ieškojo sprendimų per įvairius patyrimus, plėtojo savo patirtį, ugdėsi pasididžiavimo bei pagarbos jausmą savo gimtinei Lietuvai, tautinę ir pilietinę savimonę.
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Ilona Vrubliauskienė

RESPUBLIKINIS IKIMOKYKLINIO IR PRIEŠMOKYKLINIO AMŽIAUS VAIKŲ, JŲ TĖVŲ IR MOKYTOJŲ STEAM PROJEKTAS „STEAM KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS ŽIEMĄ“
2023-02-28
   Priešmokyklinio ugdymo grupės „Smalsučiai“ vaikai 2022 m. gruodžio 19 d. –  2023 metų vasario 28 d. dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jurginėlis“.organizuojamame respublikiniame ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, jų tėvų ir mokytojų STEAM projekte „STEAM kūrybinės dirbtuvės žiemą“. Projekto tikslas – skatinti mokytojus  ir vaikų tėvus daugiau laiko praleisti gamtoje organizuojant įvairias STEAM veiklas žiemos metu, suteikiant vaikams galimybę patirti kūrybos džiaugsmą, eksperimentuojant, projektuojant, tyrinėjant, analizuojant pasitelkiant į pagalbą inžineriją ir menus, gamtos ir matematikos mokslus, technologijas.
 Su vaikais atlikome eksperimentą „VANDUO – LEDAS, LEDAS – VANDUO“, kuriuo siekėme atrasi bei suvokti vandens virsmą ledu ir atvirkščiai. Vaikai paėmė indą, įpylė vandens, sudėjo nulipdytus Olimpinius žiedus. Jie svarstė, kas atsitiks, jei vandenį su olimpiniais žiedais išnešime į lauką ir paliksime per naktį. Vaikai išsakė savo nuomonę. Po to vandenį išnešėme į lauką ir palikome per naktį. Išnešus indą, vaikai prisiminė eksperimento eigą ir ją nuosekliai papasakojo. Kitą  rytą atsinešėme indą ir stebėjome, kas nutiko. Vaikai padarė išvadą, kad vanduo šaldomas sušąla į ledą. O kas atsitiks, kai indą su užšalusiu vandeniu padėsime grupėje? Visi vieningai atsakė, kad ledas ištirps ir vėl virs vandeniu. Vaika nekantravo ir  stebėjo ledo virsmą vandeniu.
 STEAM metodo taikymas padėjo kūrybiškai, visapusiškai nagrinėti vandens savybes žiemą. Veiklų metu  vaikai patyrė džiugių emocijų ir praplėtė žinias apie vandenį.

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja  Ilona Vrubliauskienė

PROJEKTAS „SVEIKATA VISUS METUS 2023“. VASARIO MĖNESIO IŠŠŪKIS „SVEIKATA – NE VISKAS, TAČIAU BE JOS – VISKAS NIEKAS“.
2023-02-27

Sveikata – unikali vertybė, kuria turime nuolat rūpintis, stiprinti, gerinti. O kaip?  Šiaulių r. Meškuičių lopšelio-darželio „Sveikatos patrulių“ komandos nariai išskyrė keturis sveikos gyvensenos principus: sveiką mitybą, judėjimą gryname ore, sportą ir poilsį. Keturių grupių vaikai su mokytojais ir jų padėjėjais paruošė pasirinktų sveikos gyvensenos principų pristatymą.
Mityba yra vienas iš didžiausią įtaką žmogaus sveikatai lemiančių veiksnių. Priešmokyklinės ugdymo grupės „Smalsučiai“ vaikai patys spaudė vaisių ir daržovių sultis, vėrė sveikuoliškus vėrinukus. Prie bendro stalo jie kalbėjosi apie sveiką ir nesveiką maistą, jo naudą ir žalą sveikatai.
Sveikatą stiprina ir palaiko fizinis aktyvumas. Patys mažiausieji „Kačiukų“ grupės vaikai rytą pradeda mankštele, o vėliau džiaugsmingai sportuoja sporto salėje.
Sveikatos galime pasisemti iš gamtos. Juk pasivaikščiojimai gryname ore ne tik stiprina sveikatą, bet ir gerina nuotaiką. „Pelėdžiukų“ grupės vaikai pamėgo pasivaikščiojimus miestelio parke. Čia jie turiningai leidžia laiką: beržynėlyje žaidžia slėpynių, ąžuolyne gaudo vėją, sporto aikštelėje žaidžia judriuosius žaidimus ir kt.
„Nykštukų“ grupės vaikai žino, kad dienos poilsis ir nakties miegas yra reikalingi mūsų sveikatai. Jie, klausydamiesi ramios ir melodingos muzikos, migdydami žaisliukus, ramaus šokio ritmu keliauja pailsėti.
Kaip rūpintis sveikata „Sveikatos patruliai“ jau žino! O kas nutinka, kai sveikatos nėra? Šią informaciją perteikėme žaismingai ir darželinukams suprantamu būdu. Pasitelkėme vaidybą. Išsirinkome drąsiausius aktorius ir suvaidinome pačių sukurtą istoriją apie Algutį. Po spektaklio žiūrovai svarstė kodėl Algutis susirgo, kodėl jis nėjo kartu su draugais, nors ir labai labai norėjo. „Sveikatos patruliai“ priminė Algučiui, kaip svarbu rūpintis savo sveikata, nes be sveikatos – viskas niekas.
Filmuko nuoroda:
https://youtu.be/NvvwINGDk
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Erika Dargužienė

SVEIKI DANTUKAI – GRAŽI ŠYPSENĖLĖ
2022-10-24

Lopšelio-darželio mokytojai pastebėjo, kad kasmet daugėja į darželį ateinančių vaikų, kurie negeba taisyklingai valytis dantų. Rūpintis burnos higiena vaikai turi būti mokomi ne tik namuose, bet ir švietimo įstaigose, nes didžiąją dalį dienos praleidžia lopšelyje-darželyje.
Mokytojai, įgyvendindami ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, ugdo vaikų kasdieninio gyvenimo įgūdžių srities gebėjimus. Sveikatos valandėles apie dantukų priežiūrą organizuoja visuomenės sveikatos specialistas. Mokytojai pastebėjo – svarbu burnos higienos įgūdžius vaikams formuoti jiems patraukliais būdais, šiuolaikiškomis priemonėmis, praktiškai veikiant ir bendradarbiaujant su tėvais, specialistais.
Svarbus vaidmuo ugdant burnos higienos įgūdžius tenka mokytojams, todėl jie, susibūrę į darbo grupę, parengė sveikatinimo iniciatyvų skatinimo projektą  „Sveiki dantukai – graži šypsenėlė“. Projekto tikslas – formuoti teisingus dantų higienos įgūdžius ir įpročius bei motyvuoti vaikus reguliariai valytis dantis. Projektinių veiklų įgyvendinimui Šiaulių rajono savivaldybės administracija skyrė 490 eurų finansavimą.
Sveikatinimo iniciatyvų skatinimo projektas „Sveiki dantukai – graži šypsenėlė“
Įgyvendinant šį projektą organizuotos įvairios veiklos. Spalio 17 d. lopšelio-darželio grupėse apsilankė Kakė Makė ir meškiukas Rudnosiukas. Meškiukui labai skaudėjo dantuką. Darželinukai jam patarė kasdien valytis dantukus ir valgyti sveiką maistą. Meškiukas susimąstė, nes miške jis neturi burnos higienos priemonių. Kakė Makė jam ir visiems vaikams padovanojo po dantų šepetėlį ir burnos skalavimo indelį, grupei – dantų pastos. Vaikai pažadėjo kasdien sutartu laiku, skambant dantukų dainelei, valytis dantukus ir žymėti dienas dantukų valymo kalendoriuje.

Sveikatos valandėlėse vaikai svarstė  kam reikalingi dantys, kaip jie  vadinami, dalijosi patirtimi, kaip jautėsi suskaudus dantukui, apie vizitą pas  dantų gydytoją.

Darželinukai dalyvavo edukacinėje programoje „Sveiki dantukai – graži šypsenėlė“. Žaisdami bei dalyvaudami aktyviose, kūrybinėse veiklose, vaikai sužinojo, kodėl reikia prižiūrėti ir taisyklingai valytis dantis, kokią pastą naudoti, kaip pasirinkti tinkamą šepetėlį. Edukacijos metu buvo akcentuojama, ką derėtų valgyti, kad dantukai būtų sveiki ir išduodama daug įdomių gudrybių, kurios padeda išsaugoti sveikus dantukus.

„Pelėdžiukų“ grupės vaikai mokėsi ant dantų šepetuko uždėti reikiamą kiekį dantų pastos.
Taip pat jie išbandė  kitą dantų pastos panaudojimo būdą – piešimą. Kartono lapą apvyniojo folija, o ant jos su teptuku ir dantų pasta kūrė piešinius.

„Smalsučių“ grupės vaikai gavo Kakės Makės siuntinį. Jie iš dėžučių ėmė įvairias asmens higienos priemones, jas pavadino, pasakė kam naudojamos, ar galima jomis dalintis su kitais. Priemones vaikai suklasifikavo į dvi grupes: dantukų priežiūros ir kitos. Priešmokyklinukai atliko Kakės Makės atsiųstas užduotis, piešė, klijavo.

„Nykštukų“ grupės vaikai atliko bandymus – „Kiaušinis ir skysčiai“, „Kiaušinis ir dantų pasta“. Jie išsiaiškino, kaip kiaušinio lukštą (panašiai, kaip ir dantukus) veikia vanduo ir kokakola,  ar dantų pasta nuvalo nešvarumus. Vaikai padarė išvadą – dantų pasta švariai nuvalo dantukus, o kokakola kenkia jiems.

Vaikai žiūrėjo filmukus: „Kaip valytis dantukus“, „Kakė Makė nenori valyti dantų“.  Jie įvardijo, kokie maisto produktai kenkia dantukams, o kurie juos stiprina. Darželinukai piešė linksmus ir liūdnus dantukus,  prie jų priklijavo  iš reklaminių bukletų iškirptus sveikus ir nesveikus maisto produktus.

 „Kačiukų“ grupės vaikai skanavo daržoves, vaisius ir gėrė sveikuoliškus kokteilius.

Savaitės pabaigoje grupėse vėl apsilankė Kakė Makė. Ji apsidžiuagė, kad dauguma 5-6 metų vaikų savarankiškai ir taisyklingai valosi dantis, naudojasi dantų priežiūrai skirtomis priemonėmis. Dantų valymo ritualas vaikams tapo kasdieniniu, reguliariu įpročiu. Žaidimų metu Kakė Makė išsiaiškino, kad vaikai žino ir pasako, kas kenkia dantims, kas juos stiprina. Tikimės, kad darželinukai saikingai valgys dantims kenkiantį maistą, o Lopšelyje-darželyje ir namuose tinkamai atliekama burnos higiena padės vaikams išsaugoti sveikus ir gražius dantis.


Šis projektas padėjo gerinti vaikų dantų priežiūros įgūdžius, lavino sveikatos saugojimo gebėjimus.
Dantukų valymo procedūros vyks ir pasibaigus projektui. Grupėse vaikai kasdien sutartu laiku valysis dantukus, skalaus burną.
Apie mus rašo: https://www.siauliuraj.lt/veiklos-sritys/svietimas/svietimo-istaigu-naujienos/293/sveiki-dantukai-grazi-sypsenele:3237
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

PROJEKTAS „LABAS, RAIDE“
2022-10-21

„Smalsučiai“ grupės  priešmokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikai dalyvauja Elektrėnų rajono Kietaviškių progimnazijos organizuojamame respublikiniame kūrybinių darbų projekte „Labas, raide“.
Projekto tikslas – sužadinti smalsumą pažinti raides, jas įsiminti bei skatinti vaikų, tėvų, mokytojų tarpusavio bendravimą, bendradarbiavimą, kūrybiškumą, iniciatyvumą kuriant raides. 
Teminės savaitės „Kur ir kodėl išskrenda paukščiai?“ veiklose vaikai pasirinktomis priemonėmis grupėje ir lauke kūrė paukščių pavadinimų pirmąsias raides.


Projektinių veiklų metu skatinau vaikus pažinti raides, ugdžiau meninius gebėjimus, kūrybiškumą, išradingumą, taikant įvairias priemones, lavinau smulkiąją motoriką.
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Ilona Vrubliauskienė

STEAM VISUS METUS. RUDUO.
2022-10-18

„Smalsučių“ grupės vaikai dalyvauja Rudaminos lopšelio-darželio organizuojamame ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų virtualiame projekte „STEAM visus metus. Ruduo“.
Ryto ratelyje su vaikais svarstėme, ką galime pasigaminti iš obuolių. Minčių buvo daug: kepti obuolius ar obuolių pyragą, virti obuolienę, kepti blynus su obuoliais… Galima obuolius džiovinti. Kaip? Vaikai nuosekliai išvardino visus darbus: atsinešti obuolių, juos nuplauti, nusausinti, nulupti, išvalyti vidų, supjaustyti skiltelėmis, sudėti ant vaisių džiovyklės grotelių ir džiovinti. Priešmokyklinukai greitai, atsakingai ir saugiai atliko visus darbus.
Apsidairę po grupę, vaikai sunerimo. Kur džiovinti? Reikia elektrinės vaisių džiovyklės. Kur rasti? Darželinukai jos ieškojo grupės virtuvėlėje, lopšelio-darželio virtuvėje. Po neilgų paieškų ir mano užuominų vaikams kilo mintis apžiūrėti „STEAM gudručių laboratoriją“. Netrukus prietaisas buvo surastas ir užpildytas obuolių skiltelėmis. Liko laukti. Laukdami vaikai svarstė, kaip atrodys išdžiūvę obuoliai, kur dings obuoliuose esančios sultys, obuolių padaugės ar sumažės ir kodėl.  

Sklido skanus džiūstančių obuoliukų kvapas. Vaikai nekantravo, kada bus galima ragauti. Po kelių valandų patikrinome. Vaikai pastebėjo, kad obuolių skiltelėse neliko lipnumo, jos yra minkštos ir elastingos. Mūsų obuoliai jau paruošti. Galima pasidžiaugti bendru visų darbu ir valgyti.
Projekto metu vaikai įgijo naujų žinių apie obuolius. STEAM veiklos skatino juos domėtis, tyrinėti bei įgytas žinias pritaikyti praktiškai.
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Ilona Vrubliauskienė

STEAM – VANDENS STEBUKLAI ŽIEMĄ
2022-03-24
Priešmokyklinės ugdymo grupės vaikai dalyvavo tarptautiniame projekte „STEAM – vandens stebuklai žiemą“, kurį organizavo Šilalės lopšelis-darželis „Žiogelis“.
Žiemos metu gamtoje vyksta saviti, šiam sezonui būdingi reiškiniai: sniegas, pusnys, ledas, varvekliai, šaltis, pūga, ir pan., tad pati gamta kviečia vaikus aktyviai tyrinėti joje vykstančius procesus.
Projekto metu organizavau veiklas, kurių metu su priešmokyklinukais aptarėme ir analizavome vandens pokyčius žiemą.
Vaikai klausėsi pasakos „Kaip vilkas uodegą prišalo“ ir priėmė iššūkį: iš siūlų pasidaryti „vilko uodegą“, įmerkti ją  į vandenį, indą su vandeniu ir „vilko uodega“ per naktį palikti lauke, o ryte pabandyti ją ištraukti. Eksperimento metu vaikai svarstė, kas atsitiks su vandeniu ir įmerkta „vilko uodega“. Spėjimus jie patikrino kitos dienos rytą. Vaikai pamatė, kad vanduo užšalo, o vilko uodega įšalo į vandenį. Jie bandė ištraukti uodegą, bet nepavyko. Stipriau timtelėjus, uodega nutrūko, o jos galas liko lede. STEAM metodo taikymas padėjo kūrybiškai, visapusiškai nagrinėti vandens savybes žiemą. Veiklos metu  vaikai patyrė džiugių emocijų ir praplėtė žinias. 

 

Priešmokyklinio ugdymo mokytoja Ilona Vrubliauskienė

PAUKŠTELIAI ŽIEMĄ
2022-02-08

Darželinukai rūpinasi paukšteliais. Jie lauke pakabino lesyklėles, įsigytas iš aplinkosauginio projekto „Mažieji gamtos saugotojai“ lėšų, ir pabėrė paukščių lesalo. Projekto dalyviai žino – jeigu pakabinome lesyklėlę, tai turėsime rūpintis ir maistu joje iki pat žiemos pabaigos,  nes paukščiai pripranta ir tampa priklausomi nuo vieno maisto šaltinio. Tad, jeigu žmogus nustotų paukščius lesinti tokioje lesyklėlėje, daug paukščių būtų priversti ieškoti alternatyvaus maisto šaltinio.

Vaikai pro langą stebi pakabintas lesyklėles ir džiaugiasi paukšteliais bei juos pažįsta: pavadina ir apibūdina, piešia, tyrinėja plunksnas.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui R. Skėrytė


PROJEKTO „ŽINAU, NORIU SUŽINOTI, SUŽINOJAU“ RENGINYS TRIJŲ LOPŠELIŲ-DARŽELIŲ UGDYTINIAMS „STEAM PASAKOJE „LAPĖ IR SŪRIS“
2021-11-25

Lopšelio-darželio mokytojai ir ugdytiniai vykdė trijų Šiaulių r. lopšelių-darželių  projekto „Žinau, noriu sužinoti, sužinojau“ veiklas tema „STEM pasakoje „Lapė ir sūris“.
Darželinukai planšetėmis, telefonais nuskanavo QR kodus ir išsiaiškino pasakos herojus. 

Juos vaikai įvairiomis technikomis piešė, gamino iš antrinių žaliavų, kirpo paveikslėlius.

Apsigyvenus grupėse Lapėms ir Varnoms, vaikai vieną dieną klausėsi mokytojų sekamos, skaitomos pasakos „Lapė ir sūris“, kitą dieną žiūrėjo animacinį filmuką.
 
Varna pasiūlė įveikti iššūkį – pastatyti medį iš LEGO kaladėlių ar kitų priemonių, kuriame galėtų tupėti Varna. Trijų  grupių vaikai ėmėsi darbo: susirado tinkamas priemones ir konstravo medžius. Darbas virte virė – netrukus visos Varnos nutūpė į vaikų sukonstruotus keisčiausius medžius, o Lapės atsistojo po jais.


Kitą dieną Lapė nutarė nebegirti Varnos ir sumanė pati įlipti į medį. O kaip įlipti? Kaip Lapei pasiekti Varną? Lapės juk medžiais nesikarsto! Čia pasipylė mažųjų išminčių patarimai: sukonstruoti kopėčias ar laiptus, pakilti oro balionu ar stebuklingais batais, pririšti prie medžio laiptelius… Pakalbėję, pasitarę ėmėsi įgyvendinti savo sumanymus. Netrukus Lapės išbandė statinių tvirtumą ir įlipo į medį.


Kol vyresnieji darželinukai dirbo, mažieji vaišinosi Varnos atneštu sūriu. Labai skanus tas Varnos sūris! Pasistiprinę jie patys paruošė Varnai vaišes-įvairių spalvų ir formų sūrio gabalėlių.

„Nykštukų“ grupės mokytojai į trijų lopšelių-darželių projektą integravo eTwinning projekto „STEAM su būsimais keliautojais“ veiklas. Vaikų sukurtas Varnas ir Lapes aplankė svečias iš Antarktidos. Tai Pingvinas. Jis pasakojo apie šalčiausią, labiausiai vėjuotą, nuošaliausią žemyną, o darželinukai spėliojo, kas atsitiktų, jei  ten apsigyventų pasakos veikėjai. Vaikai atliko eksperimentą „Ledas ir sviestas“, sužinojo, kad šiaurėje gyvūnus nuo šalčio apsaugo jų riebalinis sluoksnis. 

Projekto metu vaikai įtvirtino žinias apie medžius ir jų dalis, išbandė savo inžinerinius gebėjimus, bendravo ir bendradarbiavo vieni su kitais sprendžiant problemas, kūrybiškai veikė, klausinėjo, kritiškai mąstė, prisiėmė tam tikras rizikas, tikrino priimtus sprendimus, tobulino jau atliktas veiklas, ieško informacijos internete, mokėsi naudotis IT.
STEAM pasakoje „Lapė ir sūris“
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

ANTRINIŲ ŽALIAVŲ RŪŠIAVIMAS IR PANAUDOJIMAS UGDYMO PROCESO METU
2021-11-17

Jau ikimokykliniame amžiuje svarbu suteikti vaikams žinių apie atliekų rūšiavimą, lavinti estetinius jausmus, mokyti kultūringai elgtis gamtoje.
Projekto „Mažieji gamtos saugotojai“ įgyvendinimo metu vaikai susipažino su skirtingomis atliekų rūšimis,  o praktinės veiklos metu įtvirtino atliekų rūšiavimo įgūdžius.

Lopšelio-darželio mokytojai ir vaikai diskutavo, ar atliekos būtinai turi keliauti į šiukšliadėžę, konteinerius. Dauguma sakė, kad joms galima suteikti antrą gyvenimą, rasti naują paskirtį. Vaikai su mokytojais iš antrinių žaliavų kūrė įvairius pasakų personažus, dekoracijas vaidinimams, paveikslus ir rėmelius jiems, plakatus, statė miestus.


               

Iš antrinių žaliavų mokytojai su vaikais kūrė priemones judriajai veiklai, sporto renginiams. Taip jie dar  kartą parodė, kaip galima pakeisti antrinių žaliavų paskirtį ir jas tikslingai panaudoti.

Direktoriaus pavaduotojas ugdymui pasidžiaugė mokytojų ir vaikų kūrybiškumu, vaikų rūšiavimo įgūdžiais ir palinkėjo ne tik patiems kasdien rūšiuoti, bet ir skatinti tai daryti  savo tėvelius, broliukus ir sesutes. Projekto dalyviai sakė, kad jiems labiau patinka gyventi švarioje aplinkoje, todėl visada rūšiuos atsakingai.
Ateityje planuojame toliau ugdyti vaikų sąmoningumą tvaraus išteklių naudojimo, atliekų tvarkymo klausimais ir dalyvauti aplinkosauginiuose projektuose.
Projekto vadovė R. Skėrytė

PROJEKTO „MAŽIEJI GAMTOS SAUGOTOJAI“ VEIKLA „RUDENINĖ TALKA“
2021-10-29

Įgyvendinant aplinkosauginį projektą „Mažieji gamtos saugotojai“ lopšelyje-darželyje buvo organizuota rudeninė talka. Grupių vaikučiai ir jų auklėtojos bei auklėtojų padėjėjos švarino ir gražino lopšelio-darželio lauko erdves: žaidimų aikšteles, „Ožio daržą“, kiemelį. Sugrėbtus lapus vaikai maišais nešė ir pačių pagamintomis „šiukšliavežėmis“ vežė į kompostavimo dėžę, kitas šiukšles – į spalvotuosius konteinerius. 
Po darbų džiaugėmės švaria, išpuoselėta įstaigos aplinka ir   pamatėme, kad bendromis pastangomis galima daug nuveikti.
Šios veiklos metu plėtėme vaikų supratimą apie atliekų rūšiavimą, skatinome atsakomybės ir pareigos jausmą rūpinantis aplinkos švara, tvarka.




Projekto vadovė Reda Skėrytė

PROJEKTO „MAŽIEJI GAMTOS SAUGOTOJAI“ VEIKLOS ,,VABZDŽIŲ VIEŠBUTIS“
2021-06-23

Birželio mėnesį mažuosius gamtos mylėtojus skatinome domėtis vabzdžiais ir vabalais, rūpintis jų išsaugojimu. Lopšelio-darželio kieme vaikai  ieškojo vabzdžių ir vabaliukų, o suradę, pavadino, apibūdino jų išvaizdą, elgseną, gyvenimo būdą. Pastebėjome, kad dauguma vaikų pažįsta kai kuriuos pievose, laukuose, lopšelio-darželio kieme surastus vabzdžius ir vabalus. Labiausiai patikusius kiemo gyventojus darželinukai nupiešė.

Vyresnieji projekto dalyviai su vabzdžiais ir vabalais susipažino naudodamiesi planšetėmis ir įvairiomis programėlėmis.

 Plečiant vaikų žinias apie vabalų ir vabzdžių gyvenimą, žaidėme žaidimus: ,,Voratinklis“, ,,Žiogų lenktynės“, ,,Pagauk musę“, ,,Surask vabaliukui tinkamą spalvą“. Mažieji net vabalais ar vabzdžiais „pavirto“ ir imitavo jų judesius, mėgdžiojo garsu.


 

O kur gyvena vabzdžiai ir vabalai? Vaikai sako, kad jų pilna žemėse, pievose, žolėse, medžiuose, krūmuose ir net vandenyje. Mokytojos vaikams pristatė ir papasakojo apie tai, kad vabzdžiai ir vabalai gali gyventi  „Vabalų viešbutyje“. Tai namelis,  kurį įsigijome už projektines lėšas. Vaikai jį apžiūrėjo ir pasakė iš kokių medžiagų jis padarytas. Visi kartu  suradome ,,Vabalų viešbučiui“ tinkamiausią vietą. Tikimės, kad prieglobstį čia ras įvairūs vabzdžiai ir vabalėliai, tarp kurių bus daug naudingų medžiams ir sodams, kovojančių su augalų kenkėjais.

Priešmokyklinukai suskubo nupiešti ,,Vabzdžių viešbučius“, nes labai jau laukia pirmųjų jų gyventojų.

Projekto vadovė Reda Skėrytė

VAIKŲ VASARA
2021-06-16
Lopšelio-darželio mokytojai ir vaikai dalyvavo respublikiniame sveikatos stiprinimo projekte „Vaikų vasara“, kurį organizavo RIUKKPA ir Kauno lopšelis-darželis „Pušaitė“. Projekto tikslas – stiprinti ikimokyklinio amžiaus vaikų sveikatą, akcentuojant aktyvios sąveikos su supančia aplinka svarbą asmenybės vystymuisi idėjas, skatinant įvairių formų ir rūšių fizinį aktyvumą gamtos apsuptyje.
Birželio 16 d. lopšelio-darželio kiemas tapo „Vaikų vasaros stovykla“. Čia įsikūrė palapinių miestelis su arbatine, vandens pramogų kiemelis, basų kojų takeliai, virvės traukimo aikštelė.
Visų grupių vaikai susirinko stovyklavietėje ir dieną pradėjo nuotaikinga mankšta.

Grupių komandos varžėsi virvės traukimo rungtyse. Smagu pademonstruoti savo jėgą, ištvermę ir gerą nuotaiką.

O kas gali būti smagiau už žaidimus su vandeniu? Daug džiugių emocijų vaikams suteikė didžiulis vandens baseinas, kuriame jie „žvejojo“ kamuoliukus, taškėsi. 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Milda pakvietė mažuosius stovyklautojus pamankštinti pėdutes ir išbandyti rankos taiklumą. Basomis vaikščiodami įvairių paviršių kilimėliais vaikai jautė skirtingus pojūčius ir stimuliavo skirtingus taškus pėdose. Tai veiksminga ir vaikų mėgstama organizmo grūdinimo veikla. 

Visų dėmesį traukė palapinių miestelis. Čia vaikai žaidė stalo žaidimus, dėliojo dėliones ir, žinoma, lankėsi arbatinėje. Karštą vasaros dieną gera atsigaivinti vandeniu su citrinomis ar mėtų arbata, skanauti trapučius su medumi.

Projekto metu vaikai propagavo sveiką gyvenseną: aktyviai ir turiningai leido laiką lauke, gėrė vandenį, valgė sveikuoliškus užkandžius. Vykdant projektines veiklas aktyviai bendradarbiavo lopšelio-darželio darbuotojai, Šiaulių r. visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistas, ugdytinių tėveliai.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

NEKALBIUKAI MYLI STEAM
2021-06-07

Projektu „Nekalbiukai myli STEAM“ siekiama dalintis gerąja darbo patirtimi, kaip STEAM idėjos įgyvendinamos kalbos ugdymo procese.
Logopedo tikslas –kūrybiškai, aktyviai veikiant ir naudojantis turimomis šiuolaikinėmis priemonėmis organizuoti kalbos ugdymo procesą, tikintis geriausio rezultato. Logopedinių pratybų metu, integruojant STEAM veiklas,  smulkiosios motorikos lavinimui tikslinga rinktis menus, artikuliacijos aparato lavinimui dėkingi eksperimentai, dėmesio ir mąstymo aktyvinimui tinka matematinės užduotys. Inžineriniai technologiniai galvosūkiai padeda tikslinti vaikų erdvinius suvokimus. Žodyno plėtotei ir teigiamoms emocijoms – nepakeičiami gamtos mokslų tyrinėjimai. 
Šiame projekte dalyvavo  logopedė R. Perminienė su ugdytiniais.

APLINKOSAUGINIO ŠVIETIMO IR UGDYMO PROJEKTAS „MAŽIEJI GAMTOS SAUGOTOJAI“
2021-05-19
Aplinkosauginio švietimo ir ugdymo projekto „Mažieji gamtos saugotojai“  rėmimo sutartis (2021-05-06 Nr. SRZ-334(3.54E)/SU-21/3)
Š
iaulių r. Meškuičių lopšelio-darželio aplinkosauginio švietimo ir ugdymo projektas „Mažieji gamtos saugotojai“

ŠOKU AŠ, ŠOK IR TU
2021-04-24


MIKLŪS PIRŠTELIAI – GRAŽI KALBELĖ

2021-04-18

Logopedė Raminta Perminienė dalyvavo respublikiniame metodinių darbų projekte „Miklūs piršteliai – graži kalbelė“. Projekto tikslas – kurti įvairesnių smulkiosios motorikos lavinimo priemonių ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kalbos raidos skatinimui, galimų kalbos sutrikimų prevencijai.

ŠALTUKO IŠDAIGOS
2021-03-10

„Nykštukų“ grupės ugdytiniai dalyvavo Plungės lopšelio – darželio „Saulutė“ organizuotame   Respublikiniame ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų fizinio aktyvumo inovatyviame projekte „Šaltuko išdaigos“.  Projekto tikslas – skatinti vaikus kūrybiškumui, inovatyviomis idėjomis tenkinti vaikų natūralų poreikį aktyviai judėti gamtoje, bendrauti bei bendradarbiauti.
Ugdytinius projektui parengė ikimokyklinio ugdymo mokytojos Regina Savickienė.

GREITAKALBĘ PAKARTOK, KĄ NUPIEŠI– PAGALVOK
2021-03-10

Gyva kalba – gyva tauta. Ji lydi mus nuo lopšio, augina, brandina. „Kalboje tauta pasisako, kas esanti, ko verta. Tautos kalboje yra išdėstyta visa jos prigimtis – istorija, būdo ypatybės, siela, dvasia“ – sakė Jonas Jablonskis. Artėjant svarbioms Lietuvai datoms: Lietuvos valstybės ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienoms, Tarptautinės gimtosios kalbos dienai, Šiaulių lopšelis-darželis „Žirniukas“ pakvietė visus atkreipti dėmesį į greitakalbes.
Greitakalbės – tai mažos formos kūriniai, kuriuose pateikiama greitu tempu išsakoma fragmentinė mintis. Jose specialiai vartojami žodžiai, sudaryti iš sunkiai tariamų garsų. Greitakalbėmis lavinamas sudėtingesnių lietuvių kalbos garsų, jų junginių tarimas. Jų tikslas – pasiekti tarties tikslumo, aiškumo, švarios artikuliacijos, aiškios dikcijos, tekstą išsakant greitu tempu. Tačiau greitakalbės gali būti veiksmingos priemonės ne tik balsui lavinti, bet ir gimtosios kalbos grožiui pajusti, ugdytinių kūrybiškumui atskleisti.
Projekto tikslas – tobulinti vaikų kalbinę ir meninę raišką.
Projekte dalyvavo logopedė metodininkė R. Perminienė su ugdytine G. Krakyte.Gustė iliustravo greitakalbę „Zur zur zur zurzena zirzė, zvimbuolytė bitė Zirzė“.
  

APJUOSKIM LIETUVĖLĘ DAINOM IR MARGOM JUOSTOM
2021-03-10

Meninio ugdymo mokytoja V. Berteškienė ir ikimokyklinio ugdymo mokytoja R. Mingilienė su ugdytiniais dalyvavo Telšių lopšelio-darželio ,,Saulutė“ inicijuotame meniniame (muzikos ir dailės)-kūrybiniame projekte ,,Apjuoskim Lietuvėlę dainom ir margom juostom“. Projektas skirtas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikų meniniams ir patriotiniams jausmams ugdyti, ieškant inovatyvių  ugdymo ir sklaidos galimybių.
 

PROJEKTAS „TU, LINELI, ŽYDRAŽIEDI“
2021-02-22
Etnografinio ansamblio „Pliauškutis“ dainininkės, vadovaujamos meninio ugdymo mokytojos V. Berteškienės,  dalyvavo Respublikiniame ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų etniniame projekte „Tu, lineli, žydražiedi“ ir atliko lietuvių liaudies dainą „Linas“. Projekto tikslas – prisiminti senolių tradiciją, pagerbti taip svarbų lietuviams augalą liną, skatinti ugdymo įstaigas propaguoti folklorą ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų tarpe, kaip saviraiškos ir bendravimo priemonę.


PROJEKTAS „VANDENS MUZIKA“
2021-02-18

Meninio ugdymo mokytoja V. Berteškienė su ugdytiniais dalyvavo respublikiniame ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų muzikiniame projekte „Vandens muzika“. Tikslas – išgirsti gamtos muziką ir, pasitelkus kūrybiškumą, sukurti savo vandens muziką.

RESPUBLIKINIS IKIMOKYKLINIO IR PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGŲ PROJEKTAS „NEATRASTI LIETUVOS KAMPELIAI“
2021-02-05
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja R. Skėrytė dalyvavo projekte „Neatrasti Lietuvos kampeliai“. Projektą organizavo Vilniaus r. Rudaminos lopšelis-darželis. Tikslas – ugdyti patriotizmo ir pilietiškumo jausmą, meilę savo šaliai, parodyti ir pamatyti, kokia graži yra mūsų Lietuva. Dalyviai dalinosi Lietuvos matytų/nematytų grožybių, pačių gražiausių Lietuvos vietovių nuotraukomis ir parodė, kokia nuostabi yra mūsų Lietuva, kokio grožio kampelių dar nesame matę.
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja R. Skėrytė ne kartą lankėsi Mūšos Tyrelio pažintiniame take ir pasidalino su projekto dalyviais ten užfiksuotais vaizdais.

      

RESPUBLIKINIS IKIMOKYKLINIO IR PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGŲ VIRTUALAUS MENINĖS RAIŠKOS PROJEKTAS „SNIEGO SENĮ PASTATYSIU“
2021-02-04
Priešmokyklinio ugdymo mokytoja R. Skėrytė su ugdytine U. Valčikaite ir jos močiute E. Vitkauskiene dalyvavo Panevėžio lopšelio – darželio „Vyturėlis“ organizuojamame projekte ,,Sniego senį pastačiau“. Projekto t
ikslas – kuriant erdvinius objektus iš antrinių žaliavų, ugdyti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų meninę raišką ir kūrybinius gebėjimus.
Vaikams smagu statyti sniego senius, daug sniego senių. Bet ką daryti jei sniego nėra? Tada nėra nei sniego senio, nei sniego senės. Liūdna… O kas pasakė, kad sniego senis negali būti kitoks, ne tik iš sniego? Juk galima sniego senį sukurti iš popieriaus, plastiko, medžio, vatos, folijos.
Ula su močiute iš įvairių antrinių žaliavų (polisterio, vatos, sagų, kamuolių ir kt. medžiagų) sukūrė ir pasiuvo senių besmegenių porą, kurią pavadino ,,Mieli, linksmi, išdykę besmegeniai“. 
Senių besmegenių pora papuošė lopšelio-darželio salę, kurioje Ula kartu su grupės vaikai šoko, dainavo ir sportavo. Vaikai džiaugėsi, kad Ulos ir jos močiutės „nulipdytiems“ sniego seniams besmegeniams jokia šiluma nebaisi.
  

PROJEKTAS „JUDA PIRŠTELIAI – BUNDA ŽODELIAI“
2021-02-03
Sausio mėnesį su ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikais vykdžiau respublikinį projektą „JUDA PIRŠTELIAI – BUNDA ŽODELIAI“ .
Projekto aktualumas. Žinoma, kad smulkiosios motorikos lavinimas tiesiogiai susijęs su vaiko kalbos raida. Galvos smegenų žievėje yra sritis, atsakinga už rankų pirštų, riešų ir plaštakų motorinį aktyvumą. Atliekant įvairius pirštukų judesius, gerėja ryšys tarp kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulių, taip stimuliuojama smegenų branda. Pirštukinius žaidimus naudinga atlikti derinant  su dainelėmis, eiliuotėmis, tuomet kartu lavėja atmintis, plėtojamas žodynas. 

Projektinę veiklą vykdžiau trijose grupėse: „Nykštukų“, „Pelėdžiukų“ ir „Smalsučių“.
Po smagaus pirštukų žaidimo ir eiliuotės apie snaiges „Nykštukų“ grupės vaikai patys rinkosi pateiktas užduotėles. Užduotis parinkau smulkiosios motorikos lavinimui ir pirštelių miklinimui, spalvų pažinimui, akies-rankos koordinacijos lavinimui: makaronų ir sukarpytų šiaudelių vėrimas ir varstymas, spalvotų mozaikos detalių sukišimas atitinkamai pagal spalvas, segtukų segimas, folijoje paslėptų žaisliukų išvyniojimas, tarp žirnių ir kaštonų, po „sniego pusnimis“ paslėptų žaisliukų suradimas. Daugeliui patiko relaksuoti – piešti ar tiesiog braukyti pirštukais ant manų kruopų.


„Pelėdžiukų“ grupėje veiklos pradžioje vaikai pamankštino rankytes žaisdami žaidimą „Du nykštukai mala sniego debesis“. Tuomet rinkosi mano paruoštas užduotis: puošė gyvūnams takelius, dėliodami įvairias pasirinktas smulkias aplinkos medžiagas:  žirnius, pupeles, makaronus, pupas, kaštonus,  akmenukus, sagas, kamštelius, popierines juosteles. Mažiausieji treniravo pirštukus segiodami  segtukus.  Vėliau vaikai rinkosi patinkančius punktyrinius piešinius „Nebaigti piešiniai“, kuriuos reikėjo užbaigti ir nuspalvinti.

Su priešmokyklinukais aptarėme, kad reikia pirštukus mankštinti, nes mokykloje reikės daug rašyti. Po linksmo pirštukų žaidimo apie dvi išdykusias papūgas vaikai rinkosi paruoštas užduotis. Atsižvelgiau į vaikų amžių ir parinkau sudėtingesnes: sąvaržėlėmis papuošti piešinius, mažus segtukus prisegti prie paveikslėlio tinkamos pirmos raidės. Riešą ir pirštukus projekto dalyviai treniravo rašto darbais: parašyti ornamentus neatitraukus rankos, o vėliau atskaičiavus langelius nupiešti tokį pat piešinį.

Logopedinių pratybų metu rankų pirštų mankštas  derinu su kalbos ugdymo užduotimis. Smulkiosios motorikos lavinimas stimuliuoja ne tik kalbos raidą, bet ir gerina pirštų, plaštakos, riešo, rankų–akių koordinaciją, ugdo dėmesį, atmintį, susikaupimą, kantrybę, padeda atpalaiduoti rankas, sumažina protinį nuovargį.
Nepakankamai išlavinti smulkieji raumenys, erdvės ir krypties suvokimas gali būti kliūtis sėkmingai išmokti skaityti ir rašyti. Todėl vaikų bendrosios ir smulkiosios motorikos ugdymas yra viena svarbiausių brandumo mokyklai dalių. Galima padėti vaikams bręsti ir ugdytis, pasiūlant smagių ir įdomių žaidimų, o bendra veikla su tėveliais ir globėjais padeda įveikti stresus, valdyti emocijas ir skatina socialinę vaiko brandą.
Logopedė metodininkė Raminta Perminienė

PAPUOŠIU KALĖDAS SAVA EGLUTE
2020-12-30

„Pelėdžiukų“ grupės vaikai su auklėtoja E. Dargužiene dalyvavo respublikiniame projekte „Papuošiu Kalėdas sava eglute“, kurį organizavo Klaipėdos lopšelis-darželis „Du gaideliai“. Projekto  tikslas – puoselėti tradicijas, supratimą apie šv. Kalėdas, jų prasmę – ugdyti meninę raišką ir kūrybinius gebėjimus, kuriant Kalėdines eglutes, panaudojant gamtines ir antrines žaliavas.
Darželinukai, pasitelkdami pasirinktas gamtinės ir antrinės žaliavos priemones, kūrė erdvines Kalėdines eglutes.

GERA IR SMAGU SPORTUOTI SU DRAUGU
2020-12-16

„Pelėdžiukų“ grupės vaikai ir auklėtoja R. Savickienė dalyvavo respublikiniame ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų fizinio aktyvumo projekte „Gera ir smagu sportuoti su draugu“, kurį organizavo Vilniaus lopšelis-darželis „Gluosnis“. Projekto tikslas – skatinti neformaliojo ugdymo mokytojus, mokytojus, dirbančius pagal ikimokyklinio/priešmokyklinio ugdymo programą dalintis gerąją darbo patirtimi, inovatyviomis idėjomis, tenkinti vaikų natūralų poreikį aktyviai judėti, garbingai varžytis, bendrauti bei bendradarbiauti.
Projektas buvo įgyvendinamas nuotoliniu būdu, naudojant vaizdo konferencijų ir pokalbių platformą Google Meet. 
„Pelėdžiukų“ grupės vaikai, apsirengę sportine apranga, išsirikiavo savo grupėje. Po organizatorių sveikinimo žodžio, jie pristatė lopšelio-darželio vėliavą, plakatą su komandos pavadinimu.  Po to atliko bendrą mankštą „Judėk linksmai – gyvenk sveikai“ ir rungtyniavo estafetėje „Kartu su draugu pririnkime daug obuolių“, žaidė žaidimą „Padėk draugui!“.

Dalyvavimas projekte suteikė dalyviams galimybę pasidalinti gerąją patirtimi, praplėtė mokytojų profesines kompetencijas, dovanojo naujų idėjų fiziniam ugdymui. Ugdytiniai patyrė daug teigiamų emocijų, lavėjo jų stambioji motorika.
Auklėtoja R. Savickienė

KALĖDŲ ATVIRUKAS – DĖMESYS VIENIŠAM
2020-12-16

Priešmokyklinės ugdymo grupės „Smalsučiai“ vaikų: Evos, Smiltės, Žemynos, Militos, Domanto kalėdiniai atvirukai dalyvauja respublikiniame ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kūrybinių darbų projekte „Kalėdų atvirukas – dėmesys vienišam“. Projekto tikslas – skatinti vaikų, tėvų, pedagogų tarpusavio bendravimą, bendradarbiavimą, kūrybiškumą, iniciatyvumą, individualias galimybes, padėti vaikui suvokti Advento ir Šv. Kalėdų laukimo prasmę, perteikti  prieškalėdinio laikotarpio nuotaiką ir svarbą, kuriant Kalėdinį atviruką.
Kūrybiniai darbai bus eksponuojami Akmenės rajono Ventos gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Berželis“. Po parodos atvirukai iškeliaus į Ventos neįgaliųjų klubą „Dalia“ ir pradžiugins Naujosios Akmenės socialinių paslaugų namų gyventojus.
Gera per šventes pradžiuginti vienišus žmones…


Priešmokyklinio ugdymo mokytoja I. Vrubliauskienė

PROJEKTINĖ SAVAITĖ „RŪŠIUOK ATSAKINGAI“
2020-11-10

   Lapkričio 3-6 dienomis lopšelyje-darželyje projekto įgyvendinimui  organizavome teminę/projektinę savaitę ,,Rūšiuok atsakingai“.
   Grupėje ar lauke vaikai pamatė didelę šiukšlių krūvą. Jie aiškinosi, kas tai padarė, juk paprastai būna tvarkinga ir švaru. Darželinukai greitai surinko visas šiukšles ir sumetė jas į šiukšlių maišus. Pas vaikus netikėtai užsuko Kakė Makė, Meškiukas, Kiškutis ir Ežiukas. Jie pastebėjo, kad vaikai kažką padarė ne taip – šiukšlių mesti į vieną maišą negalima. Tada personažai išpylė iš maišų visas šiukšles ir paprašė vaikų jas surūšiuoti ir sumesti į atitinkamus konteinerius/šiukšliadėžes (vaikai pasakė, iš ko pagamintas daiktas ir į kokios spalvos konteinerį reikia jį mesti). Smagiai padirbėjusius vaikus personažai pakvietė pažiūrėti filmukus: ,,Kaip rūšiuoti atliekas“, ,,Šiukšlių rūšiavimas. Ką pasakė Kakė Makė“. Pažiūrėję filmukus, darželinukai atliko auklėtojų parengtas užduotis, atsakė į pateiktus klausimus apie šiukšlių rūšiavimą.


   Vaikai su auklėtojomis paruošė anketas tėveliams ir atliko tyrimą „Atliekų rūšiavimas namuose“, kurio tikslas – sužinoti tėvų nuomonę apie atliekų rūšiavimą.  
   Grupėse ar lauke vaikai žaidė žaidimus apie šiukšlių rūšiavimą (iš ko pagamintas daiktas, į kokios spalvos konteinerį ar šiukšliadėžę jį dėti). Vaikai su auklėtojoms parengė lankstinukus apie atliekų rūšiavimą ir juos išdalino savo šeimos nariams, lopšelio-darželio darbuotojams.

   Vaikai su auklėtojomis diskutavo, kur ir kaip galima panaudoti nebereikalingus daiktus: kūrė darbelius iš jų, statė bokštus ir pilis.

   Kakė Makė, Meškiukas, Kiškutis ir Ežiukas pristatė vaikams priemonę ,,Atliekų rūšiavimas ir jų irimo laikas“   ir pakvietė ją išbandyti. Kiekvienas vaikas įmetė turimą šiukšlę į jai skirtą konteinerį. Po to aiškinosi, ar šiukšlės yra tinkamuose konteineriuose, kaip jos turi būti rūšiuojamos, per kiek laiko suyra  įvairios antrinės žaliavos.

   Darželinukai kartu su auklėtojomis apibendrino tyrimo „Atliekų rūšiavimas namuose“ duomenis, o rezultatus tėveliams pristatė sukurtuose stenduose, lopšelio-darželio facebook paskyroje „Meškuičių lopšelis-darželis“.

   Projekto tikslai ir uždaviniai įgyvendinti. Projekte dalyvavo 87% ugdytinių, 87% ugdytinių šeimų (anketinė apklausa), 100% lopšelio-darželio mokytojų ir 50% kitų lopšelio-darželio darbuotojų. Projekto dalyviai žino, kaip rūšiuoti atliekas, saugoti ir puoselėti gamtą.
   Vaikai ir darbuotojai lopšelyje-darželyje, vaikai ir tėvai namuose rūšiuoja atliekas ir jas rūšiuos toliau. Grupėse turime spalvotas šiukšliadėžes popieriaus, plastiko, lauke – mišrių buitinių atliekų, popieriaus rūšiavimui. Už projekto lėšas įsigijome komposto dėžę žaliosioms atliekoms. Kompostuosime žaliąsias atliekas, o kompostą panaudosime šiltnamio, ,,Ožio daržo“ dirvožemio tręšimui.
   Dalyvaujame projekte ,,Mes rūšiuojam“. Į elektros ir elektrotechnikos atliekų rinkimą įtraukiame ne tik lopšelio-darželio, bet ir Meškuičių miestelio bendruomenę. Toliau dalyvausime šiame projekte ir rinksime elektros ir elektrotechnikos atliekas.
   Iš projekto lėšų įsigijome spalvotus konteinerius priemonei ,,Atliekų rūšiavimas ir jų irimo laikas“. Vaikai mokosi rūšiuoti antrines žaliavas, domisi, per kiek laiko gali suirti įvairios atliekos.
Projektas „Rūšiuok atsakingai“ (2020 m. – gautas Šiaulių rajono švietimo įstaigų aplinkosauginio švietimo ir ugdymo projektų rėmimo finansavimas)
Projekto veiklos ataskaita (2020-11-10)
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

PROJEKTINĖ SAVAITĖ „Skanauk, ragauk ir sveikas auk“
2020-09-21

   Visą savaitę darželinukai kūrė knygeles, diagramas, kuriose žymėjo, kokius patiekalus lopšelyje-darželyje valgė noriai, kuriuos nelabai, o kurių iš vis nevalgė. Savaitės pabaigoje jie išrinko mėgstamiausius ir nemėgstamiausius patiekalus. Paaiškėjo, kad ,,Smalsučių“ grupės vaikams labiausiai patinka virtiniai su varške, bananai, virti ryžiai ir makaronai, o nepatinka –  daržovių šiupinys, pekino salotos, obuolių salotos. ,,Kačiukų” grupės vaikų mėgstamiausi  pusryčių patiekalai: košės, avižinių dribsnių blyneliai su obuoliais, priešpiečių – įvairūs vaisiai, šviežios uogos arba jų salotos, varškė, jogurtas, pietų – sriubos, įvairios salotos ir daržovės, daržovių šiupinys. Mažiausiai simpatijų pelno mėsos patiekalai ir troškiniai. „Nykštukų“ grupės vaikams labiausiai patiko arbata su medumi, kakava, šviežios uogos, pienas, kefyras, varškė, grietinė, jogurtas, virti kiaušiniai, duona, varškėčiai, virti makaronai, o kiek mažiau – daržovių šiupinys, varškėčiai su morkomis, kopūstų salotos, špinatų sriuba, perlinių kruopų košė, jautienos ir vištienos kotletai. ,,Pelėdžiukų“ grupės vaikams pusryčių metu labiausiai patiko gerti kakavą, priešpiečių – valgyti melionus, pietų – valgyti pomidorus, virtus makaronus, virtinukus su varške, vakarienės – gerti pieną, valgyti šviežias uogas. Šios grupės vaikai nelabai mėgsta duoną, cukinijų plokštainį, baltojo ridiko ir obuolių salotas su aliejumi, obuolių salotas.


  Tyrimo duomenis grupių auklėtojos pristatė lopšelio-darželio dietistui, kuris sudarydamas valgiaraščius, pagal galimybes, atsižvelgs į vaikų pomėgius. Jis akcentavo, kad darželinukų pratinimas prie naujų produktų yra nemenkas iššūkis ir tėvams, ir mokytojams. Dietistas rekomendavo skatinti vaikus ragauti kuo įvairesnius patiekalus, nes maisto įvairovė yra labai svarbi augančiam organizmui.
  Ugdymo proceso metu vaikai įvairiais pojūčiais (rega, skonis, lytėjimas, uoslė)  tyrinėjo daržoves, vaisius, uogas. Veiklų metu aptarė jų skonį, formą, spalvą, naudą sveikatai, žaidė žaidimus: ,,Įvardink daržovę (vaisių, uogą)“, ,,Daržovių (vaisių, uogų) spalvos“ ir kt.

  Trijų grupių vaikai dalyvavo mažosios bendrijos ,,Mažųjų ugdymas” edukacinėje programoje „Daržoviukai“, kuri atskleidė vaikams nuostabų, spalvingą, pilną vitaminų daržovių pasaulį jiems priimtina forma. Programoje „Daržoviukai“ vaikai: išgirdo „Daržoviukų“ dainelę; susipažino su daržovėmis, jų savybėmis ir nauda sveikatai; pamatė trumpą spektakliuką „iš puodo“; minė mįsles; sužinojo daug naudingų įdomių žinių apie daržoves; palygino daržovių naudą su nesveiko maisto žala. Edukacinė programa apmokėta iš projekto ,,Skanauk, ragauk ir sveikas auk“ (200 eur) (projektas finansuotas iš Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos) ir lopšelio-darželio mokymo (80 eur) lėšų.

   Darželinukai kartu su auklėtojomis, Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialiste, vykdančia sveikatos priežiūrą lopšelyje-darželyje, Milda Mockevičiūte aptarė ,,Sveikos mitybos” piramidę, žaidė didaktinius žaidimus ir  kūrė piramides iš natūralių medžiagų: vaisių, daržovių, kruopų, cukraus, miltų ir kt.. Žaismingų veiklų metu vaikai sužinojo, kad maisto pasirinkimo piramidės pagrindą sudaro dvi maisto produktų grupės – daržovės, vaisiai, uogos ir grūdiniai produktai, kurių rekomenduojama vartoti kasdien ir kelis kartus per dieną.


   Praktinės veiklos metu ,,Pelėdžiukų“ grupės vaikai patys plovė obuolius, morkas ir sulčiaspaude spaudė sultis, kurias vėliau noriai ragavo ir vaišino lopšelio-darželio darbuotojus. Per asmeninę patirtį jie sužinojo, kaip atsiranda vaisių ir daržovių sultys, kurias sveika gerti.

   Viena savaitės diena buvo skirta sveiko maisto gamybai. ,,Pelėdžiukų“ grupės vaikai gamino geltonus ir oranžinius patiekalus, ,,Smalsučių“ – žalius, ,,Nykštukų“ – raudonus, O ,,Kačiukų“ – įvairiaspalvius. Vaikučiai, auklėtojų suneštus ir lopšelio-darželio ,,Ožio darže“ išaugintus įvairių gaminamų salotų ingridientus, patys pjaustė, maišė, paskanino druska, aliejumi ar jogurtine grietine. Vaikai sakė, kad labai sveika valgyti agurkų ir kopūstų, moliūgų, morkų ir česnakų, burokėlių salotas, nes jose daug vitaminų. Visiems buvo labai skanu.


   ,,Smalsučių“ grupės vaikai STEAM kambarėlyje atliko tyrimą ,,Plaukia – skęsta“. Jie pavadino įvairius vaisius ir daržoves, spėjo, kas plaukia ar skęsta, ir savo spėjimus patikrino praktiškai. Jie išsiaiškino, kad paprika, obuolys, česnakas, svogūnas, pomidoras plaukia, o bulvė, raudonasis burokėlis, slyva, vynuogė – skęsta. Kodėl? Priešmokyklinukai padarė išvadą, kad visi vaisiai ir daržovės skiriasi savo svoriu, vieni iš jų – pilnaviduriai, kiti – tuščiaviduriai. Tai lemia, kad vieni jų – nuskęsta, o kiti – lieka plūduriuoti. Tyrimo rezultatus pažymėjo užduočių lapuose.

   ,,Nykštukai“ grupėje atliko tyrimą  „Avietės gėrimas“, kurio tikslasskatinti vaikus tyrinėti, atrasti, formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius. Iš pradžių vaikai apžiūrinėjo avietes, bandė apibūdinti jų spalvą, atpažinti, pasakyti pavadinimą. Vėliau skanavo ir apibūdino skonį. Po to patys šaukšteliais trynė uogas ir padarė „uogienę“, gėrimą. Tyrimo metu vaikai džiaugėsi atradimais ir savo darbo rezultatais, praplėtė žinias apie sveiką maistą, bendravo ir bendradarbiavo vieni su kitais. 

,,Pelėdžiukai“ aiškinosi, kas atsitiks rudens gėrybėms apšlakščius jas citrinų sultimis. Vaikai apžiūrėjo grupėje esančius vaisius ir daržoves, jas apibūdino, lygino. Vėliau obuolį, bulvę ir morką perpjovė pusiau, išspaudė į stiklinę citrinos sultis ir jas pipetėmis lašino ant vienos obuolio, bulvės ir morkos puselių. Kitas puseles padėjo į šalį ir po kurio laiko pastebėjo pakitimus ir rezultatą: citrinų sultimis apšlakstytos rudens gėrybių puselių spalva nepakito. Kitos puselės, kuriose nepateko citrinų sulčių parudavo ir pajuodavo. Kodėl taip atsitiko? Citrinų sultyse esantis vitaminas C spalvą ir skonį apsaugojo nuo deguonies poveikio.

Patys mažiausieji ,,Kačiukų“ grupės vaikai kartu su auklėtoja ir jos padėjėja susipažino su vaisiais: bananu, obuoliu, kriauše. Jie stebėjo, kaip šie vaisiai plaktuvo pagalba virsta tyrele ar kokteiliu, kurį vėliau visi noriai išgėrė per šiaudelius.

  Rugsėjo mėnesį lopšelio-darželio darbuotojų komanda dalyvavo UAB vaistinės ,,Valerijonas“ edukacinėje programoje ,,Sveikata ir grožis po vienu stogu“, kurios metu degustavo įvairių rūšių aliejus (moliūgų sėklų, nakvišų, linų sėmenų ir kt.), nusakė skonį ir sužinojo apie jų vertę žmogaus organizmui, gaminosi natūralios sudėties kremą, valgė sveikuoliškus cepelinus su avinžirnių ir špinatų įdaru, mėgavosi vaistažolių arbata. Šioje edukacinėje programoje lopšelio-darželio darbuotojai įgijo daug naudingos informacijos apie sveiką gyvenseną. Edukacinė programa apmokėta iš projekto ,,Skanauk, ragauk ir sveikas auk“ (100 eur) (projektas finansuotas iš Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos) lėšų.

Projektas ,,Skanauk, ragauk ir sveikas auk“ (2020 m. – gautas Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos sveikatos projekto finansavimas).
Projekto veiklos ataskaita (2020-11-09)
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

PROJEKTAS „PASIDALINKIME DRAUGYSTE“
2019-12-18
„Pelėdžiukų“ ir „Smalsučių“ grupių vaikai lapkričio 25-29 dienomis dalyvavo respublikiniame sveikatą stiprinančių mokyklų pozityvios psichosocialinės aplinkos projekte „Pasidalinkime draugyste“. Projekto organizatorius – Kauno lopšelis-darželis „Čiauškutis“.
 Projekto dalyviai kalbėjosi apie draugystę, geriausią draugą, diskutavo temomis: „Kas yra draugas?“, „Kam reikalingi draugai?“, „Kaip išsaugoti draugą?“. Jie buvo skatinami draugauti, nes draugai yra labai svarbūs kiekvienam iš mūsų. Vaikai piešė savo draugus, gamino atvirukus ir dovanojo juos vieni kitiems, žiūrėjo animacinius filmus apie draugystę, žaidė  žaidimus. Projekto dalyviams patiko svečiuotis lopšelio-darželio grupėse ir patiems fotografuoti žaidžiančius, užsiimančius bendra veikla draugus. 
Minčių lietus apie draugus ir draugystę: galima pažaisti; skaityti knygas; vaikščioti kartu; spalvinti knygas, piešti; draugas gali paguosti, kai liūdna; galima pasikalbėti; draugą galima apsikabinti.
Tikimės, kad projektas padėjo vaikams suprasti, kaip svarbu turėti draugą, kaip reikia susidraugauti ir išsaugoti draugystę, kuo galima pradžiuginti draugą.


Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Ilona Vrubliauskienė

RESPUBLIKINIS IKIMOKYKLINIO IR
PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGŲ BENDRUOMENIŲ
GAMTOSAUGINIS PROJEKTAS
MŪSŲ MAŽIEJI SPARNUOTIEJI DRAUGAI“
2019-04-01
Priešmokyklinės ugdymo grupės „Smalsučiai“ ugdytinė Gerda Vasiliauskaitė (priešmokyklinio ugdymo pedagogė Reda Skėrytė) dalyvavo respublikiniame ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų bendruomenių gamtosauginiame projekte „Mūsų mažieji sparnuotieji draugai“. Gerda sukūrė darbelį „Gandras gaudo varles“.